Józef Golec (ur. 30 marca 1935, zm. 26 sierpnia 2017) pedagog, podharcmistrz, biograf i kronikarz, działacz społeczny, organizator turystyki, nauczyciel plastyki, organizator wielu konkursów plastycznych młodzieży szkolnej, twórca ekslibrisów głównie dla esperantystów o tematyce esperanckiej oraz judaiców; popularyzator rodzinnego Śląska Cieszyńskiego oraz Sopotu.
W latach 1965–1982 był dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 8 im. Jana Matejki w Sopocie. Szkołę tę, jako drugą szkołę podstawową w kraju, wprowadził do międzynarodowego zespołu Szkół Stowarzyszonych UNESCO (1973). Szkoła była znana z szerokiej działalności turystycznej, harcerskiej, esperanckiej, szachowej i plastycznej.
Włączył się w działalność szczepu, który nosił imię kontradmirała Włodzimierza Steyera. Początkowo jako instruktor szczepu, by we wrześniu 1973 r. objąć obowiązki komendanta szczepu.
W 1974 r. został mianowany podharcmistrzem. Od tego czasu szczep zaczął rozwijać skrzydła, głównie w działalności turystycznej i w kontaktach międzynarodowych. Początkowo organizował dla harcerzy krótkie wypady piesze i rowerowe, by z czasem przejść do długich obozów wędrownych. Harcerze zaczęli brać udział w rajdach regionalnych i ogólnopolskich, także harcerskich, np. w Ogólnopolskim Harcerskim Rajdzie Świętokrzyskim. Do dużego sukcesu należy zorganizowanie w 1975 r. obozu wędrownego, podczas którego harcerze przeszli ponad 400 km z Rumunii do Zakopanego.