Maria Pelińska Marian Peliński

Park Ocalałych
Kwatera 42, Rząd 4, Grób 22

Park Ocalałych

Maria Pelińska z domu Ciążyńska (ur. 20-11-1929, zm. 06-04-2020).
W czasie wojny pracowała jako goniec. Miała też możliwości nauczyć się pisania na maszynie. I chcąc nie chcąc poznać język niemiecki.
W styczniu 1945 roku Kościan został wyswobodzony. 15-letnią wówczas Marię zatrudniono w starostwie. Wiedziała przecież do czego służy maszyna z literkami.
Jak wspomina pani Maria, kiedy tylko Niemcy zniknęli z Kościana, zaraz powstała harcerska drużyna. Nigdy nie zapomni dumy i radości, że młodzi Polacy mogą śpiewać patriotyczne piosenki w ojczystym języku!
Po pół roku rodzice przenieśli się z Kościana do Lubska. Tu także zaproponowano jej pracę w urzędzie. Uczyć się mogła wieczorowo.
W Lubsku też szybko powstała drużyna harcerska. Nie mogło jej w niej zabraknąć.
Kochała szary mundur, piosenki przy ognisku, wędrówki. Ktoś, kto nie przekazał iskierki, wypowiadając: „bratnie słowo sobie dajem, że pomagać będziem wzajem”, nie jest w stanie pojąć tej miłości.
W harcerstwie zakochała się też czwórka jej dzieci. Córka Ewa miała cztery lata, gdy pojechała na pierwszy obóz.
Potem stała się zuchem, harcerzem, przyboczną, przewodniczącą Młodzieżowego Kręgu Harcerskiego. Na studiach razem z bratem, założyła Międzyuczelniany Krąg Instruktorski. Doszła do stopnia harcmistrza.
W 1947 roku wyszła za mąż za Mariana Pelińskiego.
Była zastępcą komendanta, potem komendantem Hufca Lubsko, który należał przez lata do najbardziej aktywnych w województwie.
Ma wiele odznaczeń. Najbardziej ceni sobie Krzyż Za Zasługi dla ZHP.
Pracując w ZHP udzielała się społecznie m.in. jako radna. Potem przez 15 lat słuchała z biciem serca, jak młodzi mówią sobie: Tak! Była kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego w Lubsku. Wiele osób wspomina, że pani Maria potrafiła stworzyć wyjątkową atmosferę w tym ważnym dla nowej rodziny momencie.
Była członkiem Harcmistrzowskiego Kręgu Instruktorskiego „Czerwona Szpilka”.
Po przejściu na emeryturę, przeprowadziła się do dzieci, mieszkających w Zielonej Górze. Studiowała w Uniwersytecie Trzeciego Wieku, szybko trafiła do jego zarządu.

Zdjęcia
Park Ocalałych
Maria Ciążyńska z siostrą Teresą
w mundurkach uczennic Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Lubsku, 1946 r.

Park Ocalałych
Drużyna Harcerek im. Emilii Plater w Lubsku, 1947 r.
W środku jej drużynowa Maria Pelińska.

Park Ocalałych
Uroczyste nadanie stopnia instruktorskiego Harcmistrza oraz wręczenie podkładek harcmistrzowskich podczas zlotu Hufca ZHP na stadionie w Lubsku, 1963 r.
Od lewej: Antoni Bujalski, Józef Ługowski, Maria i Marian Pelińscy.
Podkładki wręcza komendant Chorągwi ZHP Janusz Brzózka.

Park Ocalałych
Maria Pelińska w Urzędzie Stanu Cywilnego w Pałacu Ślubów w Lubsku, 1982 r.

Park Ocalałych
Maria Pelińska w gronie przyjaciół z Harcmistrzowskiego Kręgi Instruktorskiego ZHP Czerwona Szpilka podczas spotkania z okazji 90. Urodzin - 5 stycznia 2010.

Piśmiennictwo
  1. https://lubuska.zhp.pl/2020/04/06/hm-maria-pelinska-odeszla-na-wieczna-warte/
  2. http://www.mzp.pl/wyszukiwarka-grobow/szczegoly/63106
  3. https://gazetalubuska.pl/ostatnie-pozegnanie-marii-pelinskiej-legendy-lubuskiego-harcerstwa-znanej-w-lubsku-zielonej-gorze/ar/c15-14911574
  4. https://gazetalubuska.pl/tag/maria-pelinska
  5. 6. Przemysław Paweł Grzybowski LUBSKO - NASZE MIASTO Wspomnienia nauczycielskie, uczniowskie, harcerskie i inie tylko Impuls, Kraków 2022 https://www.academia.edu/69630225/Lubsko_nasze_miejsce_Wspomnienia_nauczycielskie_uczniowskie_harcerskie_i_nie_tylko
Park Ocalałych

Marian Peliński (ur. 10-08-1922, zm. 25-08-1981).
Przed wojną należał do Stowarzyszenia Gimnastycznego Sokół w Śremie.
Piłkarz i działacz sportowy, był współzałożycielem klubów sportowych Zemszowianka i Budowlani, którym dwukrotnie prezesował.
Był drużynowym Pozaszkolnej Drużyny Harcerzy im. Janusza Kusocińskiego oraz wieloletnim kwatermistrzem hufca. Opracował projekt nowatorskiego składanego baraku dla zuchów i wykonał go wspólnie ze swoimi harcerzami.
Park Ocalałych

Pierwszy skład drużyny piłkarskiej Budowlani, 1948 r. Na dole po prawej Marian Peliński.

Piśmiennictwo
  1. Przemysław Paweł Grzybowski LUBSKO - NASZE MIASTO Wspomnienia nauczycielskie, uczniowskie, harcerskie i inie tylko Impuls, Kraków 2022 https://www.academia.edu/69630225/Lubsko_nasze_miejsce_Wspomnienia_nauczycielskie_uczniowskie_harcerskie_i_nie_tylko