Bernard Alain

Powazki Stare
Powazki Stare
Położenie grobu: Kolumbarium, na samym początku od lewej strony

Alain Bernard (ur. 30 sierpnia 1932 w Szwajcarii, zm. 18 kwietnia 2012) – tancerz, choreograf i pedagog. Nauczył się tańca klasycznego w Bernie, Lozannie i Genewie. Przez dwa lata studiował również w szkole Marthy Graham w Nowym Jorku i był pierwszym uczniem, któremu przyznano stypendium z tej szkoły.
Oprócz nauki tańca klasycznego w Szkole Baletu Amerykańskiego George'a Balanchine'a, miał okazję wziąć udział w zajęciach z nauczania tańca, które prowadzł m.in. Anthony Tudor w Metropolitan Opera.
Brał udział w spektaklach tańca współczesnego w Nowym Jorku i tam też debiutował jako choreograf New York Ballet Club. Po powrocie do Szwajcarii został pierwszym solistą Teatru Berna i gościł gościnnie w Lucernie. W 1959 r. otworzył własną szkołę tańca jazzowego w Bernie. Studenci mogli zdobyć profesjonalną wiedzę jako tancerze, piosenkarze, aktorzy i nauczyciele tańca jazzowego.
Liczne jazzowe, współczesne i klasyczne spektakle taneczne przyniosły mu sławę, np. „Jazz dla dwunastu”, którego choreografował do muzyki polskich kompozytorów jazzowych. Dla Opery Wrocławskiej przygotował dwa przedstawienia baletowe: „Tango” z muzyką Piazzoli i „Valse” do muzyki Ravela, a także „Kopciuszka” Johanna Straussa dla Teatru Muzycznego Roma w Warszawie.
Przez wiele lat kolekcjonował wszystko, co ma coś wspólnego z tańcem. Przedmioty te są prezentowane w Pokoju Księcia we wrocławskim Ratuszu. Przekazał także Szwajcarskiemu Archiwum Tańca w Lozannie w stały depozyt swoją bibliotekę, a więc prawie pięć tysięcy książek i ponad tysiąc roczników czasopism.

Źródło