Kaczyński Bogusław

Powazki Stare
Powazki Stare
Położenie grobu: Aleja Zasłużonych

Bogusław Kaczyński (ur. 2 maja 1942 w Białej Podlaskiej, zm. 21 stycznia 2016 w Warszawie) – polski dziennikarz, publicysta i krytyk muzyczny, popularyzator opery, operetki i muzyki poważnej, twórca telewizyjny, animator kultury, prezenter i autor programów w TVP.
Był autorem felietonów i recenzji w czasopismach, takich jak „Teatr”, „Ruch Muzyczny” czy „Kultura”, był również autorem audycji radiowych i telewizyjnych, m.in. Operowe qui pro quo (1974–1978), Zaczarowany świat operetki (1979–1981), Rewelacja miesiąca (od 1979). Można było go zobaczyć w programach telewizji TVP2 oraz w innych stacjach telewizyjnych w kraju i za granicą, w tym m.in. w Nowym Jorku, Berlinie, Rzymie, Hawanie, Paryżu i Moskwie. Był twórcą Festiwalu Muzyki w Łańcucie, którym kierował w latach 1980–1990, przez 28 lat – od 1984 pełnił funkcję dyrektora Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy.
W latach 1993–1996 był prorektorem Akademii Muzycznej w Warszawie, zaś w latach 1994–1998 był dyrektorem Teatru Muzycznego „Roma”.
Udzielał również wielu konsultacji muzycznych do filmów i spektakli. W 2006, wraz z Moniką Richardson, Katarzyną Figurą i Wojciechem Cejrowskim, zasiadł w jury programu Supertalent emitowanego w TVP2. W sierpniu 2007, po wielotygodniowej rehabilitacji, ponownie kierował festiwalem w Krynicy.
Prowadził transmisje telewizyjne najważniejszych wydarzeń muzycznych w kraju i za granicą, m.in.: Konkurs Chopinowski, Konkurs im. Henryka Wieniawskiego, koncerty Pavarottiego, Placido Domingo, jubileusz Filharmonii Narodowej oraz Koncerty Noworoczne z Wiednia.
Był autorem serii płytowej „Bogusław Kaczyński – Złota kolekcja”. W wyniku plebiscytu Koniec wieku przygotowanego przez tygodnik „Polityka”, zaliczony został do grona dziesięciu największych osobowości telewizyjnych XX stulecia. Jesienią 2002 podczas gali z okazji 50-lecia TVP otrzymał statuetkę i tytuł „Gwiazda Telewizji Polskiej”. Został również uhonorowany nagrodą „Piękniejsza Polska”.
Był założycielem Fundacji ORFEO, która wspiera kulturę narodową, propagował sztukę wśród dzieci i młodzieży oraz promował ambitne inicjatywy artystyczne.
14 marca 2007 doznał udaru mózgu, czego skutkiem była częściowa utrata zdolności mówienia oraz paraliż prawej strony ciała. Opuścił szpital 30 maja tego samego roku, zaś po intensywnej rehabilitacji większość dolegliwości ustąpiła. 21 stycznia 2016 zmarł z powodu kolejnego udaru mózgu.

Żródło

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=1zV8Nj94DoY
Bogusław Kaczyński - zapowiedź koncertu