Kwiatkowska Michalina

Powazki Stare
Powazki Stare
Położenie grobu: 26 - 1 - 24/26

Wanda Zofia Michalina Kwiatkowska z Wodzyńskich (ur. 1847 w Piaskach, zm. 11 sierpnia 1930) – uczestniczka powstania styczniowego, aktorka.
W 1863, kiedy wybuchło powstanie styczniowe, należała do tzw. piątki pani Czachowskiej. „Piątki” zajmowały się m.in. kwestą na rzecz powstańców, zaopatrywały ich w odzież.
Jako szesnastolatka Kwiatkowska została zaprzysiężona i została kurierką. Jednym z pierwszych zadań było dostarczenie broni partii Tomasza Wierzbickiego. Wyprawiła się też na Podlasie do oddziału Karola Krysińskiego, gdzie poznała ks. Stanisława Brzóskę. Krążyła między macierzystym oddziałem Borelowskiego a innymi oddziałami oraz władzami cywilnymi powstania. Uczestniczyła w bitwie pod Batorzem. Przewoziła rozkazy, raporty i pieniądze. Uczestniczyła w bitwie pod Fajsławicami. Pełniła dyżury w szpitalu powstańczym w Bychawie. Następnie była kurierką w oddziale Michała Mareckiego, który działał w okolicach Czerniejewa.
W latach 1864–1866 występowała w teatrze w Łodzi w zespole F. Sellina. W 1868 występowała w Radomiu, a między majem 1868 a styczniem 1869 w Kielcach w zespole A. Carmantranda.
25 stycznia 1884 roku została aresztowana przez kozaków. Odesłano ją do Zamościa. Na przesłuchaniach nie wydała nikogo. Po okresie spędzonym w trudnych warunkach została przeniesiona do tzw. celi oficerskiej. Kwiatkowska przebywała w więzieniu w Zamościu przez 1,5 roku. Została uznana za „niebezpieczną polską buntowniczkę”. Następnie przewieziono ją do X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Później pod eskortą rosyjskiego wojska odesłano ją do granicy Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Przez jakiś czas mieszkała w Toruniu, potem w Poznaniu i Dubinie, gdzie zaopiekował się nią ks. Kleiner.
W 1870 zamieszkała w Łodzi, a w kolejnym roku występowała w zespole J. Cybulskiego w Ciechocinku. W 1876 odnotowano jej występy w zespole M. Krauzego w Łomży.
W podeszłym wieku Michalina Kwiatkowska zamieszkała w Gnieźnie w domu córki Marii Bogackiej[]. W 1924 znalazła się w czwartym wykazie nazwisk weteranów powstania styczniowego jako jedna z pięciu kobiet.

Źródła
  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Michalina_Kwiatkowska
  2. https://historiakujawska.blogspot.com/2020/05/kwiatkowska-michalina-1847-1930.html
  3. https://mapa.um.warszawa.pl/mapaApp1/mapa?service=cmentarze