Skorupka Ignacy

Powazki Stare
Powazki Stare
Położenie grobu: 244 - 4 - 15

Ignacy Jan Skorupka (ur. 31 lipca 1893 w Warszawie, zm. 14 sierpnia 1920 pod Ossowem) – ksiądz katolicki, kapelan Wojska Polskiego. Jego śmierć stała się jednym z symboli Bitwy Warszawskiej.
Mając niespełna szesnaście lat wstąpił do seminarium duchownego na Krakowskim Przedmieściu. W 1914 roku został skierowany na studia do Akademii Duchownej w Petersburgu. Tam oprócz studiów teologicznych rozwijał swoje zainteresowania literackie. Założył kółko „Polonia” , w którym wygłaszał odczyty dotyczące spraw Warszawy. Do Polski wrócił w sierpniu 1918 roku niemalże w przededniu odzyskania niepodległości. Został skierowany do pracy duszpasterskich w parafii Przemienienia Pańskiego w Łodzi. Tam rozwinął szeroką działalność wśród młodzieży. Między innymi był członkiem-założycielem i pierwszym prezesem rady nadzorczej gimnazjum „Oświata”. W lipcu 1919 roku powrócił do notariusza Kurii biskupiej i archiwistę Kurii metropolitarnej. Oprócz tych funkcji był duszpasterzem Ogniska Rodziny Marii na Pradze oraz prefektem w szkole kolejowej na Chmielnej.
Przy końcu lipca 1920 roku, gdy wojska bolszewickie zagroziły Stolicy, ks. Ignacy Skorupka zwrócił się do ks. Kardynała Aleksandra Kakowskiego z prośbą o zezwolenie na wstąpienie do wojska. Takowe otrzymał 31 lipca. Ksiądz biskup Stanisław Gall, późniejszy Biskup Polowy Wojska Polskiego mianował go lotnym kapelanem garnizonu wojskowego na Pradze. Otrzymał też przydział do 236. Pułku piechoty Legii Akademickiej. Pułk złożony był głównie z młodzieży gimnazjalnej i studenckiej, która masowo, ochotniczo zgłaszała się do wojska, by bronić zagrożonej Stolicy. Pułk ze swoim kapelanem o świcie 14 sierpnia wkroczył do walki z bolszewikami. Zadaniem Polaków było wyrzucenie wroga z Ossowa, gdzie wbił się klinem, przełamując wcześniej linię polskiej obrony o Leśniakowiznie. Młodzi polscy żołnierze atakowali brawurowo, ale w obronie ponosili wielkie straty. Wielu ich padło pod Ossowem.
Tego dnia Ignacy Skorupka zginął od postrzału kulą ekrazytową w głowę podczas udzielania ciężko rannemu żołnierzowi ostatniego namaszczenia. Zwłoki bohaterskiego kapelana żołnierze zabrali z pola bitwy i złożyli w domu państwa Orychów. Stamtąd przewieziono je do Warszawy i pochowano z honorami wojskowymi na Cmentarzu Powązkowskim.
Pośmiertnie ksiądz Ignacy Skorupka został awansowany do stopnia majora i odznaczony Krzyżem Virtuti Militari. W 1986 roku odznaczony został Gwiazdą Wytrwałości, a 11 sierpnia 2010 roku Orderem Orła Białego.

Źródło:
  1. http://www.jp2.waw.pl/izba-bitwy-warszawskiej
  2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Ignacy_Skorupka