Wiechecki Stefan

Powazki Stare
Powazki Stare
Położenie grobu: 169-2-8

Stefan Wiechecki ps. Wiech (ur. 10 sierpnia 1896 w Warszawie, zm. 26 lipca 1979 tamże) – polski prozaik, satyryk, publicysta i dziennikarz.
Autor uznawany jest za uosobienie warszawskości z uwagi na swoją twórczość pisaną stylem gwarowym, nazwanym wiechem. Najbardziej znane są jego felietony, z którymi jego postać jest kojarzona. Nazywany przez Tuwima Homerem warszawskiej ulicy
. Po zdaniu w 1916 roku matury, wstąpił do I Brygady Legionów Polskich pod dowództwem Józefa Piłsudskiego.
W 1920 brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej w 2 pułku ułanów i przy jego dowódcy pełnił funkcję adiutanta w stopniu wachmistrza.
W 1923 roku został rzecznikiem prasowym Polskiego Czerwonego Krzyża, a w latach 1924–1926 był dyrektorem Teatru Popularnego na Woli.
Po upadku teatru Wiech odbył staż reporterski w Kurierze Warszawskim oraz „Kurierze Czerwonym, gdzie został sprawozdawcą sądowym - sprawozdania pochodziły ze śródmiejskich sądów grodzkich. W wyniku tej pracy jego twórczość ewoluowała i pojawił się charakterystyczny dla Wiecha styl gwarowy.
Po wojnie Wiechecki pisał felietony do Życia Warszawy i Kuriera Codziennego, a następnie do Expressu Wieczornego.
Wszystkie jego utwory objęte były w 1951 roku zapisem cenzury w Polsce, podlegały natychmiastowemu wycofaniu z bibliotek. Wiechecki przedstawił też swych bohaterów, choć nieco innych niż w felietonach, w powieści Café Pod Minogą (1957), i jej kontynuacji Maniuś Kitajec i jego ferajna (1960); jest również autorem wspomnień Piąte przez dziesiąte (1970). W 1959 został zrealizowany film Café Pod Minogą na motywach powieści pod tym samym tytułem.
Oprócz tych 2 powieści Wiech po wojnie napisał swoją interpretację historii Polski pt. Helena w stroju niedbałem, czyli królewskie opowieści pana Piecyka. Dla Polskiego Radia nagrał też swoje monologi i czytał swoje felietony.
W 1990 roku ukazał się zbiór przedwojennych opowiadań Wiecha o tematyce żydowskiej „Koszerny kozak czyli opowiadania żydowskie. Całość twórczości Wiecha o tematyce żydowskiej zawierają tomiki: Mąż za tysiąc złotych, Głowa spod łóżka, Trup przy telefonie, Skarby w spodniach.
Odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych

Źródło