Wójcicki Władysław

Powazki Stare
Powazki Stare
Położenie grobu: 242-2-29

Władysław Wójcicki (ur. 28 listopada 1932, zm. 3 maja 2014).
Po maturze ukończył w Centrum Wyszkolenia Lotniczego we Wrocławiu naukę pilotażu z pierwszą lokatą, z takim samym wynikiem zaliczył kurs instruktorów samolotowych. Pracował w Aeroklubie Podkarpackim, zwyciężył w odbytych w 1956 roku w Gliwicach II Samolotowych Mistrzostwach Polski. W 1957 roku przeszedł do pracy w reaktywowanym przy Aeroklubie Centrum Wyszkolenia Samolotowego, szkolił kandydatów do Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. Znalazł się w składzie zespołu akrobacyjnego, w którym był pilotem prowadzącym.
W 1966 roku przeszedł do pracy w Polskich Liniach Lotniczych LOT. Uzyskawszy uprawnienia do prowadzenia odrzutowych samolotów pasażerskich typu Ił - 14, Ił - 62 i Tu - 134, latał na nich, jako kapitan dowódca załogi na liniach krajowych i zagranicznych. Od 1984 roku przez 4 lata był szefem pilotów PLL LOT. Następnie objął funkcję inspektora Głównego Inspektoratu Lotnictwa Cywilnego, po roku jej sprawowania najpierw przeszedł szkolenie w pilotażu na amerykańskich maszynach typu Boeing 767. Zdobył na nie uprawnienia instruktorskie i jako pierwszy dowódca jej załogi przeprowadził z Seatle do Warszawy.
W 2005 roku przeszedł na emeryturę, mając na koncie dwadzieścia pięć tysięcy przelatanych godzin i ustanawiając rekord, który nie został dotąd poprawiony.

Źródło