Niemen Czesław

Powazki Stare

Powazki Stare
Położenie grobu: Katakumby 99-3

Czesław Niemen, właściwie Czesław Juliusz Niemen-Wydrzycki (ur. 16 lutego 1939 w Starych Wasiliszkach, zm. 17 stycznia 2004 w Warszawie) – polski kompozytor, multiinstrumentalista, piosenkarz i wokalista rockowy, autor tekstów piosenek.
Jeden z najważniejszych twórców muzyki pop w Polsce. Został przesiedlony do powojennej Polski w 1958 roku w ramach ostatniej fali masowych wysiedleń Polaków z Kresów Wschodnich.
W 1962 roku zaczął dzięki Walickiemu występować z zespołem Niebiesko-Czarni i komponować. Oficjalnie opuścił zespół Niebiesko-Czarni w listopadzie 1965, a jesienią 1966 wraz z muzykami formacji Chochoły utworzył zespół Akwarele.
25 czerwca 1967 wystąpił z piosenką tytułową z płyty „Dziwny jest ten świat” na festiwalu w Opolu, gdzie wzbudził wielkie zainteresowanie i otrzymał m.in. nagrodę Polskiego Radia. Piosenka” stała się najbardziej znanym z polskich protest songów i hymnem młodzieży końca lat 60. Od lutego 1969 występował we Włoszech. Jesienią 1971 wraz z kontrabasistą Helmutem Nadolskim oraz z muzykami grupy SBB stworzył Grupę Niemen, która działała do sierpnia 1973. Potem powstała grupa Niemen Napisał wiele utworów dla innych wykonawców, m.in. dla Ady Rusowicz.
Przez lata powstały dziesiątki wersji jego piosenek. W 1978 ukazała się kaseta ze złotymi przebojami artysty. Czesław Niemen zdobył pewną popularność na Zachodzie, zwłaszcza w krajach anglosaskich.
W latach 90. zajął się również malarstwem oraz grafiką komputerową.
1 marca 1990 wystąpił na Festiwalu w San Remo, a rok później ponownie na MIDEM. W 1992 wziął udział w spektaklu Księga Krzysztofa Kolumba w Teatrze Muzycznym w Gdyni. W maju 1993 grał w Nowym Jorku, a w 1995 wziął udział wraz z zespołem Dżem i wieloma zaproszonymi muzykami w koncercie upamiętniającym zmarłego Ryszarda Riedla.
29 września 2001 wystąpił w Warszawie na koncercie pamięci C. K. Norwida. Autor utworów: Dziwny jest ten świat, Sen o Warszawie, Pod Papugami, Płonąca stodoła, Jednego serca, Czy mnie jeszcze pamiętasz, Czas jak rzeka, Hymn o miłości.

Źródło


Źródło:
https://www.youtube.com/watch?v=ePNUSmH3dMI
Sen o Warszawie