Kaczkowski Adam

Powazki Stare
Powazki Stare
Położenie grobu: 191 – 1 - 17

Adam Kaczkowski ps. Lwowiak (ur. 21 czerwca 1917 w Krakowie, zm. 30 września 1995 w Warszawie) – polski artysta fotografik specjalizujący się w fotografii teatralnej i prasowej, od 1950 r., członek Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF), posiadał tytuły A-FIAP – artysty i E-FIAP - wybitnego artysty przyznane mu przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej.
Przyszedł na świat jako syn Seweryna i Stefanii z domu Stelmach, w Krakowie. W czasie okupacji niemieckiej pracował w zakładzie fotograficznym na terenie Instytutu Głuchoniemych przy pl. Trzech Krzyży w Warszawie. Uczestnik Powstania Warszawskiego w stopniu kaprala Armii Krajowej 3. kompanii batalionu „Miłosz”, odcinek wschodni „Bogumił” Podobwódu „Sławbor” (Śródmieście-Południe) I Obwód „Radwan” (Śródmieście). W czasie Powstania wykonał serię fotografii, ale wojnę przetrwały tylko nieliczne.
Po wojnie aktywny fotografik. Jego prace były wielokrotnie prezentowane i nagradzane w kraju i zagranicą. Między innymi album Bramy Tragedii otrzymał Grand Prix Interpress Photo 1964 cyklu Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wyjątkowym uznaniem cieszyła się wystawa chopinowska jego autorstwa eksponowana w wielu muzeach Europy i świata.
Wykonał 7 albumów, w tym: Ojciec Piotra Kaczkowskiego – polskiego dziennikarza i prezentera muzycznego Programu III Polskiego Radia i dziadek Aleksandry Kaczkowskiej - dziennikarki muzycznej i fotograficzki.

Źródło