Godebski Cyprian



Położenie grobu: 10 – 4 - 29/30
Nagrobek w formie rzymskiego sarkofagu. Sarkofag dekorowany jest motywem panoplium i palmą skrzyżowaną z przechyloną amforą, z której wylewa się krew – symbolami chwały i ofiary poniesionej na polu walki.
Cyprian Godebski herbu Godziemba (ur. 1765 na Polesiu Wołyńskim, zm. 19 kwietnia 1809 w Raszynie) – pułkownik Wojska Polskiego, poeta i prozaik, redaktor tygodnika „Zabawy Przyjemne i Pożyteczne”, członek Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Warszawie, wolnomularz; ojciec Franciszka Ksawerego, dziad rzeźbiarza Cypriana. Godebski zapoczątkował nurt literatury pozostającej w ścisłym związku z walką wyzwoleńczą, stworzył ideał żołnierza-poety.
W 1799 roku walczył pod Weroną i Legnano w II Legii gen. Rymkiewicza. Następnie był dowódcą kompanii w Legii Naddunajskiej gen. Kniaziewicza , organizujący właśnie Legię Naddunajską. Chodziło o opinię, o przyjmowanych do legii oficerach. Odtąd Godebski brał czynny udział w organizacji nowej legii. Walczył też czynnie na czele kompani. 12 lipca pod Offenbach miał zaszczyt jako pierwszy przejść w ataku na bagnety nurt rzeki Men, a polski atak przesądził o zwycięstwie/
Dowodził 8 pułkiem piechoty, sformowanym jako 4 Pułk Piechoty Legii Kaliskiej w 1807 roku w Kaliszu. W wojnie z Austrią pułk odznaczył się - podczas obrony pozycji - pod Falentami. Zginął dowodząc pułkiem podczas bitwy pod Raszynem 19 kwietnia 1809 roku.
Źródła:
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Cyprian_Godebski_(pisarz)
- https://www.napoleon.org.pl/index.php/biografie/polacy-cesarza/353-godebski-cyprian
- https://pl.wikipedia.org/wiki/8_Pu%C5%82k_Piechoty_(Ksi%C4%99stwo_Warszawskie)
- https://um.warszawa.pl/waw/zabytki/-/nagrobki-na-powazkach-remontowane-dzieki-dotacjom