Stępowski Jarema, Jarema Junosza-Stępkowski (ur. 15 stycznia 1925 w Warszawie, zm. 11 stycznia 2001 tamże) – polski aktor i piosenkarz.
Występował w teatrach w Świdnicy, Białymstoku, Łodzi. W Białymstoku, wówczas - początku lat 50. - reżyserowali Axer, Warnecki, Daczyński, Borowski. Tam zagrał swoją najlepszą rolę dramatyczną – Jana Kazimierza w "Mazepie" Słowackiego.
Zagrał w ponad 20 filmach, m.in. „Pożegnaniach”,” Godzinach nadziei”, „Deszczowym lipcu”. Kultowym okazał się epizod w telewizyjnym serialu „Wojna domowa” - widzowie zapamiętali go jako domokrążcę, zbieracza "suchego chleba dla konia".
Występował w Kabarecie Starszych Panów, gdzie zaśpiewał m.in. piosenki „Odrażający drab” (z Jeremim Przyborą) i „Zimy żal”.
Znany jest z wykonań wielu piosenek nawiązujących tematycznie i językowo do gwary oraz folkloru warszawskiego. Piosenki takie zaczął śpiewać pod wpływem Stanisława Grzesiuka, z którym chcieli otworzyć Kabaret Starej Warszawy. Poznali się w "Podwieczorku przy mikrofonie", gdzie Stępowski mówił Wiechowskie monologi. Niestety, przedwczesna śmierć Grzesiuka udaremniła te zamiary.
Był laureatem drugiej - za „Szemrane tango” (1969) - i siódmej - za „Księżyc frajer” (1970) - Złotej Płyty w historii polskiej muzyki. Pierwszą, w 1968 r. otrzymał Czesław Niemen, za „Dziwny jest ten świat”. Źródło