Szurig-Werner Barbara

Powazki Stare
Powazki Stare
Położenie grobu: 329-3-19
Powazki Stare
Położenie zacieniowane kolorem zielonym

Barbara Szurig-Werner, pseud. Basia, Basia Amorkowa (ur. 10 kwietnia 1924 w Warszawie, zm. 23 marca 2022 tamże) – polska lekarka kardiochirurg, zastępczyni kierownika II Kliniki Kardiochirurgii Instytutu Kardiologii w Warszawie, kapitan Wojska Polskiego, żołnierz Batalionu „Zośka”, uczestniczka powstania warszawskiego.
Ukończyła Żeńskie Gimnazjum Państwowe im. Juliusza Słowackiego w Warszawie.
W okresie konspiracji, od września 1942 roku była instruktorką sanitarną w Związku Młodzieży Polskiej „Przyszłość” „Pet”, następnie służyła jako łączniczka w Grupach Szturmowych Szarych Szeregów w Warszawskim Okręgu Armii Krajowej.
Od 1943 roku pełniła funkcję łączniczki Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej w 2 Kompanii „Rudy” Batalionu „Zośka”. Pod dowództwem Władysława Cieplaka „Giewonta” brała udział w pierwszej akcji Batalionu o kryptonimie „Wilanów” w nocy z 26/27 września 1943 roku[2]. W czasie akcji została zatrzymana z bronią przez patrol niemiecki. Przed przesłuchaniem i aresztowaniem uratowała się ucieczką, skacząc do fosy znajdującej się na dziedzińcu Pałacu w Wilanowie, kiedy rozpoczęła się wymiana ognia z Niemcami. Od 1943 roku służyła również jako sekcyjna w żeńskiej drużynie łączniczek „Oleńka”.
W czasie powstania warszawskiego w stopniu strzelca brała udział w walkach z Niemcami na Starym Mieście i na Woli w szeregach Brygady Dywersji Broda 53 Zgrupowania AK „Radosław”. Była dwukrotnie ranna.
Po wojnie studiowała medycynę, po studiach specjalizowała się w kardiochirurgii. Ukończyła studia w 1947 roku a dyplom uzyskała w 1949 roku. W 1966 roku uzyskała stopień doktora nauk medycznych. Przez pewien okres pracowała też z, i była szefową, prof. Zbigniewa Religi.
Zaangażowała się w pracę społecznego komitetu pod przewodnictwem Jadwigi Romockiej, który zajmował się zachowaniem pamięci o poległych żołnierzach i dbaniem o miejsca ich pochówku.
Była autorką biogramów lekarzy uczestniczących w powstaniu warszawskim w „Encyklopedii medyków Powstania Warszawskiego”.
Odznaczona m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (luty 2021 roku) oraz Krzyżem Walecznych (9 września 1944 roku).

Zdjęcia

Powazki Stare

Powazki Stare


Źródła
  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Barbara_Szurig-Werner
  2. https://www.tlw.waw.pl/wspomnienie-barbara-werner/