Makowelski Jan

Powazki Stare
Powazki Stare
Położenie grobu: 286 – 1 - 28/29
Powazki Stare
Położenie zacieniowane kolorem zielonym

Makowelski Jan ps. „Pytek” (ur. 18 lipca 1925 r., zm. 5 lutego 1985 r.).
Do konspiracji wstąpił pod koniec 1942 r., 1942 r.). „Pytek” został członkiem hufca (plutonu) SAD 100 Grup Szturmowych. Potem był żołnierzem 1 drużyny II plutonu „Alek” 2 kompanii „Rudy” Batalionu „Zośka”. W konspiracji ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty „Agricola” (1942) oraz Szkołę Młodszych Dowódców (1944).
Uczestniczył w akcjach konspiracyjnych swojego oddziału.
W powstaniu brał udział w walkach na Woli, Starówce - w ataku na Stawki 11 września został ranny w rękę. Po zranieniu był podoficerem sanitarnym. Ze Starówki przeszedł kanałami do Śródmieścia, skąd dostał się na Czerniaków. Na Czerniakowie był ciężko ranny w rękę i nogę.
Za udział w powstaniu odznaczony Krzyżem Walecznych oraz awansowany do stopnia plutonowego podchorążego.

Zdjęcia
Powazki Stare
Grupa Żydów z Gęsiówki i ich wybawcy z plutonu „Alek” kompanii „Rudy” batalionu „Zośka” dnia 5 VIII 1944 roku na terenie obozu. w środku (z karabinem) sierż. Mieczysław Szymańczuk „Szymbor”; z lewej kpr. Jan Makowelski „Pytek”.
https://niezlomni.com/70-rocznica-spektakularnego-wyzwolenia-gesiowki-zolnierze-zoski-zdazyli-w-ostatniej-chwili-niemcy-chcieli-rozstrzelac-348-zydow-ci-odwdzieczyli-sie-polakom/

Powazki Stare
Żołnierze Batalionu „Zośka” w Zakopanem na przełomie 1945/46 r. Od lewej: Jan Makowelski „Pytek” , Bogdan Celiński „Wiktor” i Jan Rodowicz „Anoda”.
https://infobusko.pl/kalendarium-7-stycznia-1949-roku-zmarl-jan-rodowicz-ps-anoda-harcerz-zolnierz-ulan-batalionu-zoska/


Źródło