Marek Michał Grechuta (ur. 10 grudnia 1945 w Zamościu, zm. 9 października 2006 w Krakowie) – polski piosenkarz, poeta, kompozytor i malarz, z wykształcenia architekt.
Uznawany za najważniejszego przedstawiciela polskiej poezji śpiewanej, wykorzystywał często elementy rocka, jazz-rocka i rocka progresywnego, szczególnie w początkowym okresie twórczości.
W 1966 wraz z Janem Kantym Pawluśkiewiczem założył Kabaret Architektów Anawa, który wkrótce się przeobraził w zespół towarzyszący mu na występach.
W 1968 na 6. KFPP w Opolu zdobył nagrodę dziennikarzy za piosenkę Serce, a rok później, za piosenkę Wesele, odebrał jedną z głównych nagród (Nagrodę TVP) na 7. KFPP. Z zespołem Anawa nagrał dwie płyty. W tym roku na 9. KFPP w Opolu zdobył główną nagrodę za piosenkę Korowód.
W 1971 opuścił zespół Anawa i założył Grupę WIEM (W Innej Epoce Muzycznej), z którą nagrał dwa albumy.
W 1976 ponownie nawiązał współpracę z Pawluśkiewiczem, napisał muzykę do tekstów Witkacego oraz rozpoczął, trwającą blisko 10 lat, współpracę z Piwnicą pod Baranami.
W 1984 wspólnie z Krystyną Jandą nagrał album pt. W malinowym chruśniaku, z wierszami Bolesława Leśmiana.
Do własnych tekstów wrócił w 1986, wydając w 1987 płytę Wiosna – ach to ty, która wypełniona była lżejszą muzyką i przyniosła tytułowy przebój.
W 1991 wydał Piosenki dla dzieci i rodziców, nagrane wspólnie z aktorami Teatru Starego w Krakowie oraz dziecięcym chórem Gama.
W 1994 wydał album Dziesięć ważnych słów, zawierający utwory poświęcone istotnym wartościom w życiu. Nawiązywał na nim do Dekalogu, określając ją jako „dziesięć przykazań człowieka współczesnego”.
W 2000 ukazał się zestaw Świecie nasz, zawierający wszystkie 13 albumów Grechuty. Kompilacja otrzymała w 2001 Nagrodę Muzyczną Fryderyk w kategorii „najlepsza reedycja”.
W 2006 na 43. KFPP w Opolu został uhonorowany Grand Prix tego festiwalu.