Stanisław Paszkowski

Powazki Stare
Powazki Stare
Położenie grobu: 22A - 5 - 9

Stanisław Paszkowski (ur. 1 listopada 1928 w Dębem, zm. 17 lipca 2018 w Warszawie – pułkownik Wojska Polskiego, prof. dr hab. inż., zastępca komendanta Wojskowej Akademii Technicznej do spraw nauki i szkolenia (1970–1973), wiceminister przemysłu maszynowego (1973–1980).
W 1949 roku ukończył z wyróżnieniem Państwowe Liceum Telekomunikacji w Warszawie.
Pracując w Państwowym Instytucie Telekomunikacyjnym, jednocześnie studiował na Wydziale Łączności Politechniki Warszawskiej. Po uzyskaniu dyplomu inżyniera pracował w Zakładach Radiowych im. Marcina Kasprzaka na stanowisku konstruktora stacji radiolokacyjnych.
13 października 1952 roku rozpoczął służbę wojskową i został skierowany na roczny kurs radiolokacji w Wojskowej Akademii Technicznej. Po jego ukończeniu objął stanowisko inżyniera w Pracowni Stacji Radiolokacyjnych, a następnie jej kierownika.
We wrześniu 1956 roku, po ukończeniu studiów na Fakultecie Wieczorowym WAT, uzyskał tytuł zawodowy magistra inżyniera radiolokacji. Od września 1957 roku pełnił obowiązki kierownika Zakładu Teorii Automatyki, Regulacji i Telesterowania Katedry Automatyki i Telesterowania Fakultetu Radiolokacji i Łączności.
Od listopada 1961 do lipca 1964 roku był zastępcą szefa Katedry Automatyki i Telesterowania Wydziału Elektroradiotechnicznego, a 1 sierpnia 1964 roku został wyznaczony na stanowisko szefa Katedry Cybernetyki Technicznej i Automatyki Lotniczej.
W 1968 roku objął obowiązki komendanta Wydziału Cybernetyki i szefa Katedry Cybernetyki Technicznej. 2 lipca 1970 roku został powołany na stanowisko zastępcy komendanta WAT do spraw nauki i szkolenia.
10 lipca 1970 roku Rada Państwa nadała mu tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego nauk technicznych.
W działalności naukowej zajmował się m.in. stabilizacją częstotliwości generatorów relaksacyjnych, drganiami fantastronu, problemami sterowania i samonaprowadzania pocisków, problemami telemetrii i dokładności układów automatycznego śledzenia celów, układem automatycznego operatora, stabilnością układów ze sprzężeniami skrośnymi oraz stabilnością dwuwymiarowych układów regulacji automatycznej.
10 sierpnia 1973 roku został wyznaczony na stanowiska podsekretarza stanu w Ministerstwie Przemysłu Maszynowego i zajmował je do maja 1980 roku.
Po przejściu w stan spoczynku był członkiem Komitetu Automatyki i Robotyki PAN, przewodniczącym rad naukowych Instytutu Maszyn Matematycznych i Instytutu Systemów Sterowania, był członkiem Rady Naukowej Instytutu Organizacji i Zarządzania w Przemyśle Orgmasz. Pracował na stanowisku profesora zwyczajnego na Wydziale Cybernetyki WAT.
Źródło
  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Paszkowski