Stanisław Sommer

Wolyn
Wolyn
Położenie grobu: B 24 – ŚRODOWISKO - 1

Położenie grobu - oznaczone strzałką
Szlak Pamięci

Stanisław Sommer, ps. „Makina” (ur. 12 listopada 1923 w Jaworznie, zm. 6 kwietnia 2002 w Warszawie) – kapral podchorąży Armii Krajowej, fotograf, pisarz.
W czasie okupacji był żołnierzem „Kompanii Warszawskiej” saperów w 27 Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej. Walczył na Wołyniu, gdzie został odznaczony Orderem Virtuti Militari.
Do Warszawy wrócił pod koniec lipca 1944. W powstaniu warszawskim brał udział jako żołnierz batalionu „Czata 49”, walczył na Woli, Starym Mieście i Czerniakowie.
Ranny 12.08.1944 r. w czasie walk na Przyczółku Czerniakowskim, 20 września 1944 r. przepłynął Wisłę w grupie rannych z batalionu „Czata 49".
Wykonał szereg powstańczych zdjęć batalionu „Czata 49", m.in.: żołnierze z plutonów por. „Piotra” i „Czarnego” na ul. Wolskiej (2 zdjęcia), rusznikarnia przy ul. Karolkowej, pluton „Piotra”, pluton „Szczęsnego” w tzw. Domu Bankowym na rogu ul. Bonifraterskiej i Przebieg (3 zdjęcia), sanitariuszka „Xenia”, por. „Piotr”. Fotografował aparatem „Contax".
Z fotografii, które wykonał w czasie powstania ocalało kilkanaście klatek z rejonu Starego Miasta.
Autor książek o fotografii: „Proces negatywowy i pozytywowy w fotografii” (1955), „Fotografia na materiałach nietypowych, Vademecum fotografa” (1956).

WolynWolyn


Jego córką jest Karolina Korwin Piotrowska - dziennikarka radiowa i telewizyjna, felietonistka.

Zdjęcia

Wolyn
Powstanie Warszawskie: Żołnierze z oddziału por. Zdzisława Zołocińskiego „Piotra” z Batalionu „Czata 49" na ulicy Wolskiej przy Karolkowej na Woli, 4 sierpnia 1944r.
Autor zdjęcia Stanisław Sommer

Wolyn
Karolina Korwin Piotrowska


... Piśmiennictwo:
  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Sommer