Marek Szymański ps. Sęp, Rafał, Czarny (ur. 25 kwietnia 1916 w Końskich, zm. 27 marca 1996 w Warszawie) – polski dziennikarz, kapitan saperów Wojska Polskiego i żołnierz Armii Krajowej.
Uczeń koneckiego Gimnazjum latach 1927- 1930.
Przyjęty do oddziału majora Hubala w Zychach w październiku 1939 r. jako ppor. saperów. Początkowo - kwatermistrz, od czasu pobytu oddziału w Gałkach i napływu żołnierzy otrzymał funkcję dowódcy piechoty. Po śmierci Hubala dowódca oddziału do chwili ostatniej zbiórki 25 czerwca 1940 r. Potem w ZWZ rejonie Tarczyna. Następnie w wywiadzie wschodnim ośrodka Wilno – Północ.
W sierpniu 1942 r. powrócił do Warszawy. Po awansie na porucznika został dowódcą oddziału dyspozycyjnego KG AK, zmieniając pseudonim na Czarny. Brał udział w wielu akcjach dywersyjnych, takich jak odbicie więźniów w Celestynowie, akcji "Góral" na Placu Zamkowym, wysadzeniu mostu kolejowego pod Łukowem i innych.
Od marca do połowy lipca 1944 r. walczył w Kompanii Warszawskiej 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK jako zastępca dowódcy, a następnie w powstaniu warszawskim w batalionie „Czata 49” Zgrupowania „Radosław”.
Ciężko ranny, przewieziony przez Wisłę, trafił na leczenie do Lublina. Tam aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa, został skazany na 10 lat i wysłany do Wronek.
Po amnestii rozpoczął „wolne” życie w Warszawie i poświęcił się dziennikarstwu, angażując się z czasem w organizowanie środowiska hubalczyków.
Odznaczenia m.in.:
- Krzyż Srebrny Orderu Wojskowego Virtuti Militari (1944)
- Krzyż Walecznych (czterokrotnie)