Tadeusz Rykowski

Wolyn
Wolyn
Położenie grobu: A2 - TUJE - 6

Położenie grobu oznaczone strzałką
Szlak Pamięci

Tadeusz Rykowski (ur. 22 lipca 1907 r., zm. 14 grudnia 1969 r.) absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, zastępca dowódcy Brygady Partyzanckiej „Grunwald”, leśnik o wszechstronnych i dalekosiężnych zainteresowaniach.
Urodził się w Skarżysku Kamiennej w rodzinie robotnika-tokarza, znanego na terenie Kielecczyzny aktywisty PPS, który nie uniknął carskiego więzienia i katorgi, gdzie zakończył życie. Przed wojną kierował nadleśnictwem na Wołyniu, w rejonie Kiwerc.
Podczas wojny działał w ośrodkach samoobrony na Wołyniu, współpracował z partyzantką polską i sowiecką.
W marcu 1944 r. wstępuje ochotniczo do szeregów organizującej się na wyzwolonych terenach Brygady Partyzanckiej „Grunwald”, przyjmuje pseudonim „Rojko”. Dowodził grupą 12 spadochroniarzy Brygady, która została zrzucona w nocy z 1 na 2 lipca 1944, w rejonie Holender. W składzie grupy byli m.in.: por. Franciszek Czyżewski, ppor. Stanisław Staroń, chor. Bernard Furgoł, sierż. Władysław Cybulski i sierż. Antoni Żuk. Zadaniem grupy było zorganizowanie przyjęcia w nocy z 1 na 2 lipca 1944, zrzutu całej Brygady, w sile około 100 ludzi.
Bierze udział w akcjach Brygady do czasu zajęcia przyczółka sandomierskiego przez wojska radzieckie i zakończenia krwawego przebijania się przez linię frontu do Lublina.
Pod koniec wojny rozpoczyna pracę w leśnictwie. W końcu lutego 1945 r. łącznie z grupą operacyjną udaje się do Torunia i współpracuje przy organizacji tamtejszej Dyrekcji Lasów Państwowych, po czym obejmuje nadleśnictwo Bartodzieje z siedzibą w Bydgoszczy.
Następny etap służbowy to kierownictwo Biura Kontroli i Inspekcji Dyrekcji Lasów w Toruniu. Stąd w r. 1950 zostaje powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Leśnictwa. Jego zasługą było to, że opracowano po raz pierwszy w dziejach leśnictwa polskiego, bądź udoskonalono, wiele zasadniczych wytycznych regulujących postępowanie w dziedzinie zagospodarowania i użytkowania lasu. Wspierał rozwój Instytutu Badawczego Leśnictwa i wyposażenie go we własny gmach, powołanie Instytutu Technologii Drewna i zacieśnienie kontaktu z wyższymi uczelniami. Był promotorem idei integracji leśnictwa i drzewnictwa, która znalazła swój konkretny wyraz w powołaniu w 1957 r. Ministerstwa Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.
W maja 1957 r. na własną prośbę przechodzi do służby w Centrali Handlu Zagranicznego „Paged”, gdzie zajmuje stanowisko dyrektora naczelnego.
W okresie od 14 stycznia 1959 roku do 15 maja 1960 roku był siódmym prezesem Polskiego Związku Łowieckiego.
Zmarł nagle w Londynie 14 grudnia 1969 r., w czasie pełnienia obowiązków służbowych.
Odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Partyzanckim, Orderem Sztandaru Pracy II klasy, Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski.

Miał dwóch synów: Obaj są pochowani na Powązkach Wojskowych A II - 6 – 34.

Nekrologi
WolynWolyn

WolynWolyn

WolynWolyn

Wolyn


Zdjęcia
Wolyn
Warta honorowa przy trumnie; od lewej: Roman Gesing — minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego, Jerzy Knothe — wiceminister, Bolesław Podedworny — wiceprzewodniczący Rady Państwa i Walenty Bartoszewicz — wiceminister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego

Wolyn
Kondukt pogrzebowy

Wolyn
Obelisk upamiętniający miejsce lądowania w czerwcu 1944 r. grupy zwiadowczej pod dowództwem por. Tadeusza Rykowskiego
- znajduje się na terenie leśnictwa Łuczewnica, przy leśnej drodze z Holender do gajówki Murawina Na kamieniu jest wyryty orzeł, dwa grunwaldzkie miecze i napis:
W tym rejonie lądowała w czerwcu 1944 r. pod dowództwem inż. leśnika por. Tadeusza Rojko-Rykowskiego desantowa grupa zwiadowcza Brygady Grunwald majora Józefa Sobiesiaka
https://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=17929&lang=en

Piśmiennictwo:
  1. https://paperity.org/p/279339022/tadeusz-rykowski-wspomnienie-posmiertne
  2. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tadeusz_Rykowski_gr%C3%B3b.JPG
  3. Józef Sobiesiak: Brygada Grunwald