UPAMIĘTNIANIE ARMII KRAJOWEJ I JEJ ŻOŁNIERZY PRZEZ AUTORA PRZEWODNIKA

Rozmaite działania
W 2010 roku, po uzyskaniu stosownych zgód, autor przygotował drugie wydanie książki Roberta Bieleckiego „Długa 7 w Powstaniu Warszawskim”. Na początku zeskanował pierwsze wydanie i korzystając z techniki OCR doprowadził do powstania wersji edytowalnej. Słowo wstępne napisał płk Czesław Cywiński, ówczesny Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK. Wydanie książki zostało sfinansowane przez autora. Prawie cały nakład został przekazany Światowemu Związkowi Żołnierzy AK.
Wprowadzenie

Został także opracowany powiązany portal Długa 7 w Powstaniu Warszawskim, zostało to docenione przez Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Wprowadzenie

W 2014 roku opracował książkę Historia Armii Krajowej Leksykon Krzyżówkowy Objaśnienia i rozwiązania oraz wersje elektroniczne 63 krzyżówek

Wprowadzenie Wprowadzenie

W opinii Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych stwierdzono m.in. , że: „Leksykon zasługuje na szczególną uwagę nauczycieli, wychowawców oraz opiekunów kół zainteresowań.”

Poniżej udostępniłem przykłady innych pomocy dydaktycznych. Opracowałem je z wykorzystaniem informacji podanych w Leksykonie krzyżówkowym oraz w pierwszej kolejności pakietu Hot Potatoes - pomoce od numerach 1 od do 11. Pozostałe pomoce zostały opracowane przez studentów lub wygenerowane powszechnie dostepnymi programami.

Niektóre z pomocy zawierają informacje uzupełniające lub obejmują kilka tematów.

Nie jestem w stanie wykonać takich pomocy dla wszystkich tematów krzyżówek. Stąd rekomendowałem Czytelnikom, a przede wszystkim nauczycielom, opracowanie preferowanych pomocy dla wybranych tematów.

Uwaga: Takie pomoce były tworzone i wykorzystywane do momentu opracowania platformy edukacyjnej e-nauka.


Przez wiele lat autor uczestniczył w opracowaniu drugiego wydania książki "Batalion Armii Krajowej ŁUKASIŃSKI" (w batalionie tym w Powstaniu Warszawskim walczył jego ojciec). Na początku zeskanował pierwsze wydanie i korzystając z techniki OCR doprowadził do powstania wersji edytowalnej. Książka została wydana w 2019 roku.

Wprowadzenie

Wprowadzenie

Wprowadzenie
Jedno z zdjęć zamieszczonych w książce
Poczet sztandarowy Środowiska batalionu Łukasiński" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach,
od lewej: Mieczysław Poniński, Jerzy Remion, Tadeusz Trela,
za pocztem Mateusz Cieciura i Marek Cieciura - 1 sierpnia 2013 r.

Inne opracowania autora przewodnika to: W ramach działalności edukacyjnej autor napisał książkę Informatyczne wspomaganie kształcenia na przykładzie historii Armii Krajowej, w której przedstawił swoje podejście do wspomagania edukacji.
Wprowadzenie


Kolejne działania w tym zakresie zostały opisane w artykule Nauczyciel może ogłosić happy hours i sprawić, by uczniowie chętniej uczyli się zdalnie

Wykorzystywanie kodów QR
Kolejny etap działalności dotyczył wykorzystywania kodów QR do których były podlinkowane strony internetowe. Pierwsza taka tabliczka została umocowana w wejściu do budynku PAST 17 kwietnia 2015 roku.
Kolejne tabliczki były umocowane: Zawartość stron dostępnych z dwóch tabliczek z kodami QR została wydana w postaci książkowej:
WprowadzenieWprowadzenie

Poniżej udostępniane informacje prezentują wykorzystanie tabliczek z kodami QR: Autor podjął także działania w zakresie upamiętnienia żołnierzy AK żyjących i zmarłych na emigracji. Zostały one zrealizowane fragmentarycznie ze względu na brak koniecznego wsparcia. Za takie działania autor m.in.: Opracowane zostały także życiorysy żołnierzy Armii Krajowej mieszkających w Kanadzie: Umocowaniu tabliczek przeszkodziła pandemia i śmierć osoby kontaktowej.

Przewodniki turystyczno-edukacyjne
Ostatnie działania autora dotyczyły przygotowania przewodników turystyczno-edukacyjnych poświęconych prawie zawsze Armii Krajowej i Jej żołnierzom lub zawierających takie informacje.
Pierwszy z takich przewodników, o nazwie Patriotyczna Gra Komunikacyjna, został opracowany wspólnie z Zarządem Transportu Miejskiego, po raz pierwszy udostępniony 15 września 2016.

Tekst alternatywny
Mapa miejsc

Tekst alternatywny
Pierwsze wyniki

Tekst alternatywny
Uroczyste wręczenie nagród laureatom I edycji konkursu pt. „Patriotyczna gra komunikacyjna” 18 stycznia 2017 r.

https://www.fundacja-ppp.pl/section-blog/418 Informacja o uroczystym wręczeniu nagród laureatom I edycji konkursu pt. „Patriotyczna gra komunikacyjna” 18 stycznia 2017 r.

Reportaż w Kurierze Warszawskim TVP 3 Warszawa 19 stycznia 2017 r., od 15:10

Były zorganizowane jeszcze dwie edycje. Ich podsumowania odbyły się w dniach: Cały czas przewodnik znajduje się pod adresem: https://graedu.pl/pgk/

Wprowadzenie

Aktualnie przewodnik obejmuje 154 miejsca usytuowane we wszystkich dzielnicach Warszawy, w sześciu powiatach sąsiednich oraz w dziesięciu powiatach dalszych. Przewodnik ten został opisany w trzech książkach:
Wprowadzenie   Wprowadzenie   Wprowadzenie

Kolejny z takich przewodników nosi nazwę Armia Krajowa w Sopocie, wykorzystuje tabliczki z kodami QR umocowane na grobach żołnierzy AK, którzy po wojnie zamieszkali w Sopocie. W umocowaniu tabliczek przed dwoma laty uczestniczył autor razem z Jerzym Grzywaczem - Prezesem Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

W sumie zostało opracowanych kilkadziesiąt przewodników. Trzy z nich zostały przedstawione w audycjach telewizji wRealu24: Szereg opracowanych przewodników zostało opisanych w publikacjach w „Gazecie Wyborczej”: Poniżej przedstawiono w kolejności alfabetycznej kolejne przewodniki, niektóre z nich są w formie demonstracyjnej i wymagają uzupełnienia. Niektóre z przwodników mają unikalną możliwość automatycznego tłumaczenia na 10 języków i odczytywania, będzie to stopniowo wprowadzane do wszystkich przewodników.
Przewodnik Wołyń na Powązkach, mający po raz pierwszy taką możliwość, został opisany w książce:

Wprowadzenie

wydanej na razie w niewielkim nakładzie:

Okładka Środek