Jacek Cygan
Warszawa 9 czerwca 2020 r.
Kilka słów o „Przewodniku Edukacyjnym – Poznaj Stare Powązki”

Zapoznałem się z możliwościami „Przewodnika” i z satysfakcją stwierdzam, że jego Autorowi udało się stworzyć coś, co występuje w naszym informatycznym świecie bardzo rzadko. Na ogół określenie „edukacyjny” ma w sobie zabarwienie pewnego procesu przymuszania do nauki, łączy się z ciężką i mozolną pracą. Tymczasem otrzymaliśmy niezwykle atrakcyjne „urządzenie”, które oprócz wiedzy, dostarcza rozrywki, żeby nie powiedzieć zabawy i poczucia dobrze i mądrze spędzonego czasu. Ktoś może zapytać: – Jaka to rozrywka lub zabawa na cmentarzu? Odpowiadam: - Jest to możliwe, jeśli w dobrej wierze poznaje się ludzkie dokonania, jeśli pomaga się pamięci w odkrywaniu indywidualności kultury, nauki, jeśli utrwala się polską tradycję w jej najpiękniejszych formach. Leonardo da Vinci napisał: Zostawiajmy po sobie dobre imię i trwałą pamięć wśród śmiertelnych, aby nasze życie nie przeszło nadaremnie. Niniejsza praca pomaga tej pamięci, bo wiemy jak jest zawodna.
„Poznaj Stare Powązki” prowadzi nas do grobów tych, których życie nie przeszło nadaremnie. Przyznam, że nie raz stawałem przed problemem, jak odszukać groby tych, których kiedyś odprowadziłem na miejsce wiecznego spoczynku, ale dzisiaj ta droga zatarła mi się w pamięci. Chciałem na przykład odwiedzić groby Agnieszki Osieckiej czy Hanki Bielickiej, niestety nie miałem kogo zapytać, a sam nie potrafiłem ich odnaleźć. Wielka zaletą „Przewodnika” jest to, że może być wykorzystany dwojako. Po pierwsze może pomóc w tak zwanym realu, podczas zwiedzania Starych Powązek w czasie rzeczywistym. Po drugie, jest wspaniałym pomocnikiem podczas wirtualnego zwiedzania z każdego punktu świata.
Szczególnie zainteresowała mnie elektroniczna wersja krzyżówki dotycząca 23 wykonawców pieśni i piosenek, którzy zostali pochowani na Starych Powązkach. Jest to bardzo oryginalny sposób połączenia jednoczesnego gry i zdobywania nowych wiadomości. Zwracam uwagę na pożytek ciągłego ćwiczenia umysłu, który jest walorem tego rozwiązania, nie do pogardzenia w starszym wieku.
Warto podkreślić operacyjne zalety „Przewodnika”, jego prostotę, komunikatywność i dostępność bez względu na wiek. Te walory wynikają z użycia najnowocześniejszych technologii informatycznych, po prostu jest technologicznie doskonały.
„Przewodnik” posiada ogromne możliwości stałej adaptacji i rozwoju. Osobiście cieszy mnie, że może wkrótce mieć swoje wersje w obcych językach. Tu bym postulował, by oprócz oczywistych powodów, by opracować go w języku angielskim, pomyśleć o językach naszych sąsiadów - niemieckim, czeskim, słowackim, rosyjskim i ukraińskim. Przecież na Powązkach spoczywają bohaterowie naszej wspólnej historii.
Reasumując, „Przewodnik Edukacyjny – Poznaj Stare Powązki” oceniam bardzo wysoko pod względem informatycznym i użytkowym. A jego twórcom składam gratulacje, na które wyjątkowo zasłużyli.