ppłk Ignacy Felczak „Wicek”
prezes Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Brazylii
Rio de Janeiro, 20 czerwca 2020 r.

Uwagi o Przewodniku „Poznaj Stare Powązki”

Od wielu lat mieszkam w Brazylii.
Podczas wojny byłem członkiem Szarych Szeregów i łącznikiem w Armii Krajowej, w Powstaniu Warszawskim: Grupa "Kampinos" - batalion mjr. "Korwina” - kompania kpt. "Mścisława”.
Cmentarz Powązkowski jest mi bardzo bliski. Tu w 2018 roku została pochowana moja żona Alina, a wcześniej jej Rodzice (kwatera 251 rz. 3 gr.7). Na tym cmentarzu byłem wiele razy. Ale dopiero Przewodnik „Poznaj Stare Powązki” pozwolił zapoznać mi się z historią tego cmentarza oraz biogramami kilkudziesięciu osób tam pochowanych. Ze względu na moją AK-owską przeszłość szczególnie ważne było dla mnie wirtualne odwiedzenie grobów: Prezesów Światowego Związku Żołnierzy AK oraz żołnierzy batalionów „Zośka” i „Parasol” . Będę zachęcał Polaków mieszkających w Brazylii oraz w innych krajach do takich odwiedzin.
Z przewidywanymi w przewodniku tabliczkami z kodem QR, udostępniającymi życiorysy, miałem okazję zapoznać się już wcześniej. Taką tabliczkę wspólnie z wspaniałym Wiceprezesem ZG ŚZŻAK p. Profesorem doktorem habilitowanym inż . Markiem Cieciura, autorem i wykonawcą takiego upamiętniania , umocowałem w zeszłym roku na grobie mojego brata Stanisława, żołnierza AK na Cmentarzu Służewickim: tabliczka 396 Wcześniej taka tabliczka została umocowana na grobie drugiego z moich braci Jana, także żołnierza AK, na Cmentarzu w Sopocie: tabliczka 605. Zostały przygotowane także życiorysy i tabliczki dla dwóch żołnierzy AK, mieszkających i zmarłych w Brazylii: tabliczka 742 i tabliczka 743 będą umocowane po zakończeniu epidemii.
Oceniam Przewodnik jako oryginalne, bardzo wartościowe i przystępne narzędzie edukacyjne i godne do naśladowania adresowane nie tylko dla starszych pokoleń ale głównie skierowane do młodego pokolenia.
Szczególnie chciałbym podkreślić , ze otwierając niektóre biografie przeciętnych osób, przeróżnych zawodów i wybitnych osobistości, można się wzruszyć do głębi. przypominając Ich działalność, wzniosy i upadki, marzenia i rozczarowania . Wierzyli odchodząc z tego świata, że Ich rodziny, przyjaciele wielbiciele i Instytucje nie zapomną o Nich i zapalą świeczki na Ich grobach połączone z modlitwą.

Uwagi w postaci PDF