Małgorzata Kierzkowska
Prezes Stowarzyszenia Polaków w Hiszpanii „Orzeł Biały”
Madryt, 19 czerwca 2020 roku

Uwagi o Przewodniku Edukacyjnym „Poznaj Stare Powazki”

Przewodnik „Poznaj Stare Powązki” jest doskonałym narzędziem dla osób mieszkających za granica, dzięki niemu mogą odwiedzić wirtualnie tą nekropolię.
Dzięki Przewodnikowi czułam się jak gdybym szła po alejkach cmentarza powązkowskiego, prowadzona za rękę przez historyka. Podczas tego spaceru odwiedziłam groby znanych artystów, żołnierzy AK, harcerzy, dziennikarzy i innych ważnych osobistości, którzy tworzyli historię naszego kraju.
W Przewodniku jest w sumie 100 miejsc, 32 szlaki ! Interesujące i niezwykle biografie, które zachęcają do ich poznania. Dzięki nim możemy się przenieść w czasie i epoce.
Fantastycznym pomysłem było dołączenie fragmentów muzycznych. Z wielką przyjemnością posłuchałam Edmunda Fettinga, Hankę Ordonównę i Adę Sari.
Kończąc naszą wędrówkę jesteśmy zaskoczeni bogactwem historycznym, architektonicznym i kulturalnym tej nekropolii.
W Przewodniku zaplanowane jest wykorzystanie tabliczek z kodami QR do udostępniania życiorysów, uważam to za doskonały pomysł. Miałam bowiem z nimi już kontakt, organizując uroczyste umocowanie takiej tabliczki 8 marca 2020 roku na grobie żołnierza Armii Krajowej Kazimierza Tylko Dobrzańskiego na cmentarzu św. Izydora w Madrycie: Udostępniany życiorys Informacja o uroczystości
Zaplanowane jest umocowanie kolejnych tabliczek oraz umieszczenie ich dyslokacji na mapie dostępnej w Internecie.
Uważam, że konieczne jest kształtowanie świadomości wszystkich Polaków na temat naszego dziedzictwa narodowego, będziemy motywować nasze dzieci do wykorzystania „Przewodnika”, dla nich będzie to za pewne atrakcyjna lekcja historii, bo przedstawiona w formie gry - w samym Madrycie działa 7 polskich szkół. Jestem pewna, że z powodu zastosowanych rozwiązań informatycznych dzieci poradzą sobie z nią doskonale.
Gratuluję Autorowi nowatorskiego pomysłu i dziękuję za czas poświęcony na opracowanie przewodnika „Poznaj Stare Powązki”.

Uwagi w postaci PDF