Harcmistrz Anna Nowosad
Naczelniczka Związku Harcerstwa Polskiego
naczelniczka@zhp.pl
Warszawa 3 lipca 2020 roku

Kilka spostrzeżeń o przewodniku "Poznaj Stare Powązki"

Myślę, że projekt ma duży potencjał. Bardzo pozytywne jest to, że przewodnik jest przygotowany w taki sposób, że można go wykorzystać zarówno „zwiedzając” Stare Powązki przed ekranem komputera jak i fizycznie po nich spacerując – bardzo przydatne jest oparcie Przewodnika o mapy Google.
Uważam, że podzielenie Przewodnika na tematyczne trasy, np. harcerze, sportowcy czy Aleja Zasłużonych, też jest świetnym pomysłem, bo pozwala wybrać trasę, która aktualnie najbardziej może wpisać się np. w program realizowany przez klasę albo w działalność drużyny harcerskiej (zakładam, że nie tylko trasa harcerska będzie dla harcerzy interesująca). Bardzo pomocne jest to, że każda trasa zawiera biografie osób spoczywających na cmentarzu, lokalizacje grobów i zdjęcia samych nagrobków.
Uważam, że w oparciu o Przewodnik można nie tylko poszerzyć wiedzę, ale także stworzyć np. grę terenową dla harcerzy dzięki temu, że po zarejestrowaniu na stronie wszystkie wyniki pojawiają się w zakładce „ranking”.
Przeczytałam w zakładce „Dalsze plany”, że planujecie Państwo przewodnik w języku angielskim oraz wykorzystanie kodów QR, tak aby zwiększyć możliwości dostępu elektronicznego. Przewodnik w języku angielskim pozwoliłby dotrzeć także do młodzieży zrzeszonej w polskim harcerstwie poza granicami Polski, która bardzo często językiem polskim posługuje się już tylko w ograniczonym zakresie.
Zauważam jeden drobny mankament, który może powodować zmniejszenie zainteresowania Przewodnikiem wśród młodzieży – chodzi o bardzo prostą szatę graficzną Przewodnika (wszystkie opisy znajdują się na białym tle, opisy wyświetlają się dopiero po kliknięciu na nie), która dla młodzieży może być zbyt prosta w porównaniu do innych stron, z których korzystają. Wydaje się, że również to, że biografia pojawia się w nowym wyskakującym okienku, które trzeba zamknąć po jej przeczytaniu, żeby móc kontynuować zwiedzanie, może być utrudnieniem.
Moje generalne wrażenie ze spotkania z Przewodnikiem jest bardzo pozytywne i uważam, że warto by rozszerzyć tej projekt poza Stare Powązki.
Czuwaj!