Marcin Święcicki
Przewodniczący Zarządu
Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami
im. Jerzego Waldorffa
3 czerwca 2020 roku
Opinia o edukacyjnych przewodnikach i krzyżówkach „Poznaj Stare Powązki’”

Zapoznałem się z przygotowanymi w tym momencie 3 przewodnikami i 10 krzyżówkami, które dostępne są pod adresem: https://graedu.pl/powazki
Oceniam je jako ciekawe i wartościowe, dotyczą bowiem kwestii niezwykle ważnej: upamiętnienia wybitnych Polaków, w tym żołnierzy AK i innych pochowanych na Starych Powązkach oraz zapoznania z ich życiorysami z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informatycznych.
Wydaje mi się, że planowane tabliczki QR, które umożliwią odczytywanie na smarfonie informacji, nawet multimedialnej, o pochowanym oraz trasy zwiedzania - odczytywane na tychże smartfonach są zamiarem godnym wszelkich wysiłków i wspomagania.
Ważne dla mnie jest także to, że przewodniki umożliwiają wirtualne zwiedzanie Starych Powązek, co ma natychmiastowe zastosowanie w czasach epidemii a także przez osoby z innych miejscowości w Polsce i na całym świecie.
Co do krzyżówek, trudno mi się ustosunkować, nie z powodu treści przejrzyście opracowanej, ale po prostu nie wiem, na ile ta forma kształcenia będzie atrakcyjna dla grup docelowych, czyli przede wszystkim młodzieży i turystów. Ale na pewno jest to oryginalny i efektywny sposób przekazywania wiedzy z powodu skutecznych podpowiedzi.
Zamierzamy stopniowo umieścić tabliczki z kodem QR na odrestaurowanych już pomnikach, na grobach upamiętnianych oraz na kolejnych pomnikach.
Komitet w miarę swoich możliwości będzie wspierać kontynuowanie projektu, w tym poprzez dostarczanie informacji biograficznych oraz działania dla uzyskania zgody na umieszczenie tabliczek QR . Będziemy także możliwie szeroko propagować informacje o przygotowanych narzędziach edukacyjnych.

Opinia w postaci PDF