Andrzej Ciepliński

Powazki Stare
Powazki Stare
Położenie grobu Cmentarz Bródnowski 4D 4 13

Andrzej Ciepliński (ur. 12 września 1943 r. , zm. 2 lipca 2010) – pułkownik Wojska Polskiego, dr. inż., Instytut Techniki Uzbrojenia Wydziału Mechatroniki WAT.
Po zdaniu egzaminów wstępnych na WAT, w 1963 r. został skierowany na rok zasadniczej służby wojskowej do jednostki wojskowej w Ciechanowie, a następnie do Podoficerskiej Szkoły Uzbrojenia w Olsztynie, którą ukończył w 1964 r.
W latach 1964- 1969 studiował na Wydziale Elektromechanicznym WAT, gdzie w 1967 r. uzyskał stopień podporucznika Wojska Polskiego w korpusie osobowym oficerów uzbrojenia, a w 1969 r. tytuł zawodowy magistra inżyniera elektromechanika.
Po ukończeniu studiów został skierowany do jednostki wojskowej w Żurawicy na stanowisko kierownika Warsztatu Uzbrojenia, a w 1970 r. do Wojskowych Warsztatów Uzbrojenia nr 3 w Żurawicy, gdzie kolejno zajmował stanowiska: starszego inżyniera Oddziału Nadwozi, kierownika Sekcji Technologicznej i głównego inżyniera.
Po przeniesieniu do WAT w 1973 r. pełnił funkcję starszego asystenta technicznego, a w 1976 r. asystenta naukowo- -dydaktycznego. W 1982 r. został rzecznikiem patentowym. Rok później obronił rozprawę doktorską i uzyskał stopień naukowy doktora nauk technicznych.
Od 1984 do 2001 r. zajmował w Akademii stanowisko adiunkta naukowo-dydaktycznego, pełniąc jednocześnie w latach 1991-1999 funkcję kierownika Zakładu Broni Lufowej i Amunicji, początkowo w Katedrze Konstrukcji i Eksploatacji Uzbrojenia Klasycznego Wydziału Uzbrojenia i Lotnictwa, a od 1994 r. w Instytucie Techniki Uzbrojenia Wydziału Mechatroniki.
13 września 2001 r. przeszedł na emeryturę.
Podczas pracy w Akademii płk Ciepliński brał udział w pracach naukowo-badawczych z dziedziny konstrukcji i eksploatacji broni palnej, wieloma z nich kierował. Wynikiem tej działalności jest ponad 30 referatów wygłoszonych na konferencjach krajowych i zagranicznych oraz 9 skryptów i monografii z dziedziny uzbrojenia, w tym m.in.: „Encyklopedia Współczesnej Broni Palnej” i czterotomowa „Encyklopedia Najnowszej Broni Palnej”.
Powazki Stare

Jest współtwórcą 4 wynalazków i wzoru użytkowego. Opracował ponad 30 zgłoszeń wynalazczych. Przeprowadził blisko 8000 godzin dydaktycznych, był kierownikiem 40 prac dyplomowych magisterskich i opiekunem naukowym 10 studentów indywidualnych.
Obok nauki i dydaktyki pasjonował się sportem, zwłaszcza tenisem ziemnym, sześciokrotnie wygrywając wlatach 1995-2000 – jako reprezentant Akademii – indywidualne mistrzostwo kadry zawodowej Wojska Polskiego w tej dyscyplinie.
Za działalność naukowo-dydaktyczną, publikacyjną i wynalazczą płk Ciepliński został wyróżniony m.in.: „Złotym Krzyżem Zasługi”, „Złotym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, „Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju”, „Medalem Komisji Edukacji Narodowej”, tytułem „Zasłużonego Nauczyciela Akademickiego WAT”, dwoma nagrodami rektorskimi, dwoma nagrodami Głównego Inspektora Techniki Wojska Polskiego, tytułem Racjonalizatora Wojskowego oraz trzema nagrodami w Ogólnopolskich Turniejach Młodych Mistrzów Techniki.
Źródła:
  1. https://promocja.wat.edu.pl/wp-content/uploads/2023/03/ga172.pdf#page=15
Mapka z położeniem grobu
Powazki Stare