Radwan Maciej


Położenie grobu: 77E - 3 -31
Maciej Wincenty Radwan (ur. 5 kwietnia 1922 w Klimkiewiczowie, zm. 22 grudnia 1988 w Poznaniu) – profesor Wojskowej Akademii Technicznej, zorganizował i kierował w WAT Katedrą Obrony Przeciwatomowej, a później Katedrą Technicznych Zastosowań Fizyki.
Do szkół średnich uczęszczał w Ostrowcu Świętokrzyskim i Chorzowie. W czasie okupacji pracował w Zakładach Ostrowieckich, przy Wielkim Piecu w Chlewiskach i w Kopalni Stanisław w Stąporkowie. W 1943 ukończył Państwową Szkołę Techniczną im. Wawelberga i Rotmana w Warszawie i rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Technicznej.
W lecie 1944 wstąpił do oddziału partyzanckiego AK 3. pułku piechoty legionowej w Ziemi KoneckoIłżeckiej I. Batalionu 2. kompanii i wziął udział w akcji „Burza” jako kapral podchorąży.
Po wyzwoleniu ukończył studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Śląskiej, jednocześnie pracując w Hucie „Pokój” a następnie w „Hucie Łabędy”, gdzie zorganizował i uruchomił pierwsze w Polsce izotopowe laboratorium badawcze.
W 1951 podjął pracę w Katedrze Metaloznawstwa Wojskowej Akademii Technicznej (WAT) w Warszawie gdzie w 1953, uzyskał stopień doktora nauk technicznych a w 1956, po habilitacji, docenta. Jednocześnie w tym czasie pracował również w Zakładzie Radiografii Przemysłowej Instytutu Elektrotechniki w Warszawie. W 1957, pracując w dalszym ciągu w WAT, przeniósł się do Instytutu Podstawowych Problemów Techniki gdzie zorganizował i kierował Pracownią Badań Izotopowych przekształconą następnie w Zakład Badań Izotopowych. Zakład ten pod jego kierownictwem został przeniesiony jako Zakład Zastosowań Izotopów, Metalurgii i Technologii Metali do Instytutu Badań Jądrowych w 1968.
Konstruktor pierwszego polskiego izotopowego defektoskopu „Maciuś”.
W 1962, już jako profesor, zorganizował i kierował w WAT Katedrą Obrony Przeciwatomowej a później Katedrą Technicznych Zastosowań Fizyki.
Od 1975 do chwili śmierci, prof. Maciej Radwan pracował w Politechnice Poznańskiej prowadząc Laboratorium Izotopowe w Instytucie Maszyn Roboczych a następnie Zakład Odlewnictwa w Instytucie Technologii Budowy Maszyn.
Odznaczenia (m.in.):
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Mapka z położeniem grobu:

Źródło
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Maciej_Radwan