Zbigniew Dżygadło

Powazki Stare
Powazki Stare
Położenie grobu Cmentarz Północny Kwatera S-II-12 Rząd 5 Grób 17

Zbigniew Dżygadło (zm. 1 marca 2005 ) – pułkownik Wojska Polskiego, prof. dr hab. inż., specjalista z dziedziny mechaniki ciała stałego, mechaniki płynów i dynamiki konstrukcji lotniczych.
Pracę w Akademii rozpoczął w Katedrze Aerodynamiki i Budowy Samolotów tuż po ukończeniu studiów inżynierskich w 1953r. Pracował i studiował jednocześnie w Fakultecie Wieczorowym WAT a po uzyskaniu tytułu magistra inżyniera rozpoczął współpracę z zespołem prof. Sylwestra Kaliskiego w Katedrze Teorii Drgań i Dynamiki Konstrukcji.
Przeszedł wszystkie szczeble kariery naukowej i dydaktycznej. Wykształcił wiele pokoleń inżynierów lotnictwa, wypromował 25 doktorów nauk technicznych, z których 5 uzyskało stopień doktora habilitowanego, a 4 tytuł profesora.
Tworzył własne zespoły badawcze, uczył i wymagał, tworzył swoistą naukową atmosferę pracy, a własną osobowością i postawą kształtował u współpracowników najlepsze cechy pracownika naukowego - dociekliwości, rzetelności, wiarygodności i twórczego myślenia.
Pełnił wiele ważnych kierowniczych stanowisk, w tym między innymi, stanowisko szefa Katedry Aerodynamiki i Budowy Samolotów, stanowisko dyrektora Instytutu Lotnictwa ale nie były dla Niego ważne stanowiska - ważna była praca i jej wartość naukowa, jej rezultaty w formie wyników i publikacji oraz rozwój naukowy współpracowników.
Kierował szeregiem prac naukowych w ramach tzw. „Problemów węzłowych” CPBP i CPBR. a także prac wykonywanych dla potrzeb przemysłu motoryzacyjnego i lotniczego. Brał udział w pracach badawczo-rozwojowych, kierował wieloma pracami badawczymi koordynowanymi przez Komitet Badań Naukowych.
W ostatnich latach zajmował się analizą liniowych i nieliniowych zagadnień dynamiki, problemami aerosprężystości konstrukcji lotniczych, kierował też kilkoma pracami doktorskimi.
Pozostawił po sobie wielki dorobek. Jest współautorem 3 monografii i 2 podręczników, autorem lub współautorem ponad 200 artykułów opublikowanych m.in. w Journal of Technical Physics, Mechanika Teoretyczna i Stosowana, Prace Instytutu Lotnictwa oraz w materiałach konferencji krajowych i międzynarodowych.
Powazki Stare

Nauka była Jego pasją, a rozwiązywanie problemów naukowych przyjemnością i niemal „sposobem na życie”.
Był członkiem wielu Rad Naukowych, członkiem prezydium Komitetu Mechaniki PAN i przewodniczącym Sekcji Mechaniki Płynów, sekretarzem generalnym Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej, członkiem komitetu redakcyjnego Journal of Technical Physics i kwartalnika Mechanika Teoretyczna i Stosowana, członkiem Komitetu Mechaniki PAN i przewodniczącym podsekcji Aerodynamiki Lotniczej. Wielokrotnie nagradzany za wyniki swoich prac i wyniki zespołów badawczych, w tym m. in. Nagrodami Ministra Obrony Narodowej, Nagrodą NOT, Nagrodami Rektora WAT i medalem Zasłużony Nauczyciel Akademicki WAT.
Odznaczenia (m.in.): Mapka z położeniem grobu
Powazki Stare

Źródła:
  1. https://promocja.wat.edu.pl/wp-content/uploads/2023/03/ga112.pdf#page=15