Andrzej Pieniężny

Powazki Stare
Powazki Stare
Położenie grobu Cmentarz w Rembertowie

Andrzej Pieniężny (Chorzowie 16 marca 1951 r. w Chorzowie, zm. 18 sierpnia 2012 roku) – podpułkownik Wojska Polskiego, dr inż.
Jako absolwent Liceum Ogólnokształcącego w Chorzowie, 1 sierpnia 1969 r. rozpoczął studia na Wydziale Elektroradiotechnicznym WAT, który po zmianie nazwy na Wydział Elektroniki, ukończył w 1975 r. z tytułem magistra inżyniera elektronika o specjalności rozpoznanie radioelektroniczne.
Po wygraniu konkursu na stanowisko asystenta odbył w latach 1975-1977 służbę liniową w Grudziądzu na stanowisku dowódcy plutonu oraz inżyniera warsztatu radiolokacji. Jego przydziałem w WAT stał się Instytut Radiolokacji – dzisiaj Instytut Radioelektroniki Wydziału Elektroniki. Przeszedł w nim całą drogę pracownika naukowo-dydaktycznego: od asystenta do adiunkta, od żołnierza do cywilnego nauczyciela akademickiego.
W roku 1984 był współautorem pierwszego na świecie radaru geofizycznego, który penetrując złoża soli kamiennej, uratował Inowrocław przed katastrofą górniczą. Budowane z Jego udziałem urządzenia były z powodzeniem wykorzystywane w górnictwie węgla i rud miedzi.
Śmigłowcowy system rozpoznania radioelektronicznego, którego był jednym z głównych współautorów, pochłonął kolejne kilka lat Jego twórczego życia. Po drodze było jeszcze wiele innych projektów z zakresu techniki lotniczej, rozpoznania elektronicznego, radiolokacji.
27 lutego 2003 r., wraz z większością kadry mundurowej, w ramach radykalnych przekształceń, jakie dotknęły Akademię, w wieku 52 lat, zakończył zawodową służbę.
W kwietniu 2003 r., jako wieloletni nieetatowy zastępca, objął już wg cywilnych zasad funkcję kierownika największego w Instytucie Zakładu Systemów Radioelektronicznych i z powodzeniem poprowadził go przez trudny okres przemian. To w dużej mierze Jego zasługą było uruchomienie szkolenia studentów cywilnych na specjalności systemy radioelektroniczne.
Dr Pieniężny uczył podstaw radiolokacji, podstaw eksploatacji systemów, budowy pokładowych urządzeń radioelektronicznych, analizy czasowo-częstotliwościowej sygnałów i wielu, wielu innych zagadnień z obszaru swoich szerokich zainteresowań.
Był kierownikiem kilkudziesięciu prac dyplomowych.
Wyróżniony m.in. tytułem Zasłużonego Nauczyciela Akademickiego WAT, licznymi nagrodami rektorskimi i dziekańskimi.
Źródła:
  1. https://promocja.wat.edu.pl/wp-content/uploads/2023/03/ga197.pdf#page=21
Mapka z położeniem grobu
Powazki Stare