Mieczysław Szustakowski


Położenie grobu: Stare Babice
Mieczysław Szustakowski (ur. 9 lutego 1933r. na Wołyniu we wsi Pereszpa, zm. 5 stycznia 2023) – komandor Marynarki Wojennej, prof. dr hab. inż., specjalista w zakresie optoelektroniki i techniki światłowodowej.
We wrześniu 1939 roku, po wkroczeniu żołnierzy sowieckich, wraz z całą rodziną został przetransportowany na Syberię w okolice Nowosybirska. Po latach, gdy pozwolono im wrócić do Polski, osiedlili się w Maćkowicach na Dolnym Śląsku.
Na początku lat pięćdziesiątych trafił do szkoły oficerskiej w Olsztynie. Po skończeniu służył w artylerii przybrzeżnej na Helu. W 1962 rozpoczął studia w na Wojskowej Akademii Technicznej, w 1968 roku jako kapitan marynarki ukończył z wyróżnieniem kierunek fizyki technicznej.
Pod kierunkiem gen. Sylwestra Kaliskiego uzyskał stopnie naukowe – doktora w 1972 roku, a po 4 latach doktora habilitowanego. W 1983 roku uzyskał tytuł profesora belwederskiego.
Pełnił funkcję dziekana Wydziału Chemii i Fizyki Technicznej. Był także dyrektorem Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy.
Od 1995 roku był profesorem naukowo-dydaktycznym w Instytucie Optoelektroniki WAT.
W działalności naukowej prowadził innowacyjne badania w obszarze optyki i optoelektroniki, które przyczyniły się do rozwoju tej dziedziny technologii. Przez ponad 40 lat pracy naukowej, profesor Szustakowski, osiągając wyniki na światowym poziomie, opublikował wiele artykułów naukowych w prestiżowych czasopismach.
Był również autorem wielu patentów z obszaru optyki i optoelektroniki. Jego prace były cenione nie tylko w Polsce, ale również na świecie.

Bramka biometryczna umożliwiajaca automatyczną samo-odprawę graniczną
Był nie tylko wybitnym naukowcem, ale również doskonałym nauczycielem akademickim, który z pasją i zaangażowaniem prowadził zajęcia z zakresu optyki i optoelektroniki dla studentów Wojskowej Akademii Technicznej oraz innych uczelni technicznych w Polsce.
Jego wiedza i doświadczenie przyczyniły się do wykształcenia wielu pokoleń inżynierów i naukowców.
Prof. Szustakowski przyczynił się również do powstania Polskiego Towarzystwa Techniki Sensorowej Polskiego Towarzystwa Techniki Sensorowej PTTS, którego był członkiem założycielem, a od roku 2003 członkiem honorowym.


Piśmiennictwo:
- http://www.ptts.pl/index.php/pl/wiadomosci-wygasle/63-prof-dr-hab-inz-mieczyslaw-szustakowski
- https://promocja.wat.edu.pl/wp-content/uploads/2023/03/ga-2-321-2023.pdf - str. 43
- https://polska-zbrojna.pl/Mobile/ArticleShow/23916
Mapka z położeniem grobu Babice
