Ryszard Bochenek


Położenie grobu: Powązki Wojskowe kwatera I urnowa – 3 - 12
Ryszard Bochenek (ur. 27 marca 1931 r. w Dąbrowie Górniczej, zm. 10 czerwca 2004) – pułkownik Wojska Polskiego, dr hab. inż., specjalista w zakresie inżynierii wojskowej i jej historii.
W 1949 r. wstąpił ochotniczo do Wojska Polskiego i po przeszkoleniu w11. Pułku Piechoty otrzymał przydział do Kompanii Akademickiej w Gdańsku. Odbywając służbę wojskową w Kompanii Akademickiej, przeformowanej następnie w Gdański Fakultet Wojskowy, w latach 1949-1951 studiował na Wydziale Inżynierii Lądowo-Wodnej Politechniki Gdańskiej.
W 1951 r. został przeniesiony służbowo na 3 rok studiów Fakultetu Wojsk Inżynieryjnych w Wojskowej Akademii Technicznej. Studia wyższe techniczne I stopnia w WAT ukończył w 1953 r. z wyróżnieniem w stopniu kapitana, otrzymując dyplom inżyniera budownictwa.
Po ukończeniu WAT, w latach 1953-1954 pełnił służbę w Dowództwie Pomorskiego Okręgu Wojskowego, na stanowisku zastępcy kierownika Sekcji Fortyfikacji. W końcu 1954 r. został przeniesiony służbowo do WAT na stanowisko wykładowcy w Katedrze Inżynierii Wojskowej. Pełniąc obowiązki wykładowcy w latach 1954-1956 studiował na Fakultecie Wieczorowym WAT. W 1956 r. otrzymał dyplom magistra inżyniera budownictwa lądowego w zakresie inżynierii wojskowej. W latach 19551968 był wykładowcą w Katedrze Inżynierii Wojskowej WAT.
Od 1968 r., jako starszy wykładowca, pełnił obowiązki kierownika Zakładu Organizacji Prac Inżynieryjnych. W 1966 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Inżynierii Budowlanej Politechniki Warszawskiej i uzyskał stopień doktora nauk technicznych.
W latach 1970-1984 pełnił obowiązki szefa Katedry Inżynierii Wojskowej WAT. Od 1985 r. był zaś zastępcą szefa tej Katedry.
W 1991 r., po 42 latach służby wojskowej, został zwolniony do rezerwy.
W 1993 r., uchwałą Rady Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej , uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk technicznych w zakresie architektury i urbanistyki.
Od 1994 r. pracował w Instytucie Logistyki, przemianowanym następnie na Instytut Automatyzacji Systemów Dowodzenia i Logistyki WAT na stanowisku profesora, biorąc aktywny udział w pracach naukowych i procesie dydaktycznym tych Instytutów.
Działalność naukowo-badawczą rozpoczął w 1954 r., podczas służby w Dowództwie Pomorskiego Okręgu Wojskowego, biorąc udział w planowaniu, programowaniu i realizacji pierwszych w Polsce, po II wojnie światowej, badaniach poligonowych w skali naturalnej, nad wytrzymałością (odpornością) budowli fortyfikacyjnych na destrukcyjne działanie klasycznych środków rażenia (Badania „Hel - 1954”). Służąc od 1955 r. w Katedrze Inżynierii Wojskowej WAT systematycznie zajmował się działalnością naukowo-badawczą w różnych obszarach.
Od 1992 r. uczestniczył w badaniach archeologicznych-architektonicznych fortyfikacji twierdzy Jasna Góra, jako członek Zespołu Badawczego powołanego przez Klasztor Ojców Paulinów i Państwową Służbę Ochrony Zabytków w Częstochowie.
Z problematyką badań nad budownictwem obronnym związana była działalność badawcza Profesora, szczególnie intensywna w latach 1968-2004, w zakresie diagnostyki wytrzymałościowej militarnych i cywilnych budowli inżynierskich, technologii i organizacji funkcjonowania systemów wojskowo-inżynieryjnych oraz badania współczesnego systemu zarządzania gospodarką wodną. Bilans działalności naukowej Profesora to udział w 26 tematach badawczych (w roli uczestnika lub kierownika) oraz 60 publikacji.
Był autorem szeregu książek, spośród których wymienić należy:
- Od muru chińskiego do Linii Maginota,
- Problem militarnego funkcjonowania budowli fortyfikacyjnych na przykładzie twierdzy Modlin,
- Twierdza Modlin,
- 1000 słów o inżynierii i fortyfikacjach
- Twierdza Jasna Góra

Działalność dydaktyczną rozpoczął w 1955 r. w Katedrze Inżynierii Wojskowej WAT. Wykładał Fortyfikację, Inżynieryjne Zabezpieczenie Działań Bojowych oraz Technologię i Organizację Wojskowych Prac Inżynieryjnych. Bilans tej działalności to przeprowadzenie około 7600 godz. zajęć dydaktycznych (wykładów i ćwiczeń) i kierowanie 75 pracami dyplomowymi (na studiach magisterskich i podyplomowych). W dydaktyce specjalizował się w grach decyzyjnych ze wspomaganiem komputerowym.
Był prezesem Oddziału Warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji oraz członkiem Rady Naukowej Oddziału Warszawskiego TNOiK, a także członkiem Rady Naukowo-Programowej wydawnictw Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji i członkiem Kolegium Redakcyjnego Biuletynu Wojskowej Akademii Technicznej.
Źródła:
- https://promocja.wat.edu.pl/wp-content/uploads/2023/03/ga106.pdf
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Ryszard_Bochenek
Mapka z położeniem grobu Powązki Wojskowe kwatera I urnowa – 3 - 12
