Franciszek Chwalczyk


Położenie grobu: Powązki Wojskowe Kwatera: Q KOL 9 – 2 - 7
Franciszek Chwalczyk związany był z Wojskową Akademią Techniczną od 1962 roku, a z Biblioteką Główną WAT przez ostanie 25 lat swej kariery zawodowej, w tym na stanowisku dyrektora spędził 23 lata.
Urodził się 6 marca 1941 r. w Rudach Raciborskich. We wrześniu 1962 roku rozpoczął studia na nowo utworzonym Wydziale Chemii i Fizyki Technicznej, na pionierskim kierunku fizyka techniczna. Franciszek Chwalczyk był wychowankiem gen. dyw. prof. Sylwestra Kaliskiego. Bezpośrednio po studiach rozpoczął pracę w Katedrze Podstaw Mechaniki i Fizyki Technicznej Wydziału Chemii i Fizyki Technicznej WAT jako starszy asystent naukowo-badawczy. W 1982 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk technicznych. W latach 1988–1991 pracował jako adiunkt pracowników naukowo- -badawczych WAT. Wychował wielu wybitnych naukowców i profesorów Wojskowej Akademii Technicznej.
W 1991 roku został wyznaczony na stanowisko dyrektora Biblioteki Głównej WAT. Funkcję tę pełnił nieprzerwanie do marca 2013 roku. Zainicjował i przeprowadził komputeryzację Biblioteki Głównej WAT. Z Jego inicjatywy Biblioteka w 1994 roku przystąpiła do konsorcjum i wdrożyła zintegrowany, bardzo innowacyjny, informatyczny system biblioteczny, stając się wzorem do naśladowania dla innych bibliotek uczelni wojskowych.
Znaczącym wkładem dyrektora w rozwój oraz popularyzację Biblioteki i naukowego piśmiennictwa technicznego było przystąpienie do Konsorcjum BazTech i zainicjowanie tworzenia bazy danych czasopism technicznych, która nieprzerwanie działa i służy pomocą studentom i pracownikom naukowym, zarówno Wojskowej Akademii Technicznej, jak i innych polskich uczelni technicznych.
Pamiętamy też o jego ogromnym wkładzie w remont i modernizację biblioteki.
Płk Franciszek Chwalczyk jest laureatem licznych nagród i wyróżnień, otrzymał m.in. Złoty Krzyż Zasługi, medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, złoty medal Zasługi dla Obronności Kraju oraz Medal Ministra Edukacji Narodowej „Zasłużony Działacz Kultury”.
Piśmiennictwo:
- https://promocja.wat.edu.pl/Glos_Akademicki/Glos_PDF/2021/GA_02%E2%80%9303_2021.pdf
Mapka z położeniem grobu Powązki: Wojskowe Kwatera: Q KOL 9 – 2 - 7
