Michał Hebda


Położenie grobu: B 43 - 3 - 10
Michał Hebda (ur. 22 września 1929 w Dołach, zm. 9 grudnia 2020[1] w Majdanie) – pułkownik Wojska Polskiego, prof. dr hab. inż., specjakista w zakresie eksploatacji pojazdów i maszyn oraz tribologii.
Szkołę średnią ukończył w Gliwicach w 1949 roku i rozpoczął studia w Politechnice Gdańskiej. Po dwóch latach został przeniesiony do Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie na trzeci rok studiów w Fakultecie Wojski Pancernych. Był jednym z pierwszych absolwentów WAT (promocja 1953).
Po odbyciu służby wojskowej na stanowisku zastępcy dowódcy 73 Pułku Zmechanizowanego w Gubinie, rozpoczął pracę na stanowisku kierownika laboratorium w Katedrze Eksploatacji Czołgów Wojskowej Akademii Technicznej.
Otrzymał tytuły doktora (1963), doktora habilitowanego (1967) i profesora nadzwyczajnego (1973).
We współpracy z prof. Stefanem Ziembą stworzył Sekcję Podstaw Eksploatacji Maszyn oraz Sekcję Tribologii w Komitecie Budowy Maszyn Polskiej Akademii Nauk.
W 1975 został wybrany na stanowisko rektora Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, a w 1978 rektora Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Radomiu, po wydzieleniu jej ze struktur Politechniki Świętokrzyskiej.
W 1981 został przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Organizacyjnego odbywającego się w Polsce Światowego Kongresu Trybologii.
Po rezygnacji ze stanowiska rektora Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Radomiu po ośmiu miesiącach urzędowania, podjął pracę na Uniwersytecie Technicznym w Magdeburgu.
W latach 1985–1988 pełnił funkcję wiceministra Gospodarki Materiałowej i Paliwowej w rządzie Zbigniewa Messnera oraz wiceprzewodniczącego Komitetu ds. Eksploatacji Majątku Trwałego Polskiej Akademii Nauk.
W 1987 uzyskał tytuł profesora zwyczajnego.
Jego dorobek naukowy stanowiło ponad 250 publikacji z eksploatacji pojazdów i maszyn oraz tribologii. Był autorem lub współautorem 12 książek.

Od 1999 roku pracował przez 12 lat w prywatnych firmach produkcyjno handlowych na ogół jako Prezes Zarządu, w tym w latach 1994-98 jako vice Prezes Przedsiębiorstwa Wyrobów Spirytusowych w Chao-Jang w Chinach oraz w latach 1997-99 jako wiceprezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Centrum” w Warszawie.
Odznaczenia (m.in.):
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
- odznaka tytułu honorowego „Zasłużony Nauczyciel PRL”

Mapka z położeniem grobu Powązki Wojskowe kwatera B 43

Źródła:
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Micha%C5%82_Hebda
- https://www.tribologia.org/ptt-old/heb/hebwa.htm