Józef Konieczny


Położenie grobu: C 16 - 5 - 16
Józef Konieczny (ur. 27 sierpnia 1936 w m. Szczepankowiec na Ziemi Krakowskiej, zm. 16 października 1984 w Warszawie) – pułkownik Wojska Polskieg, dr filozowi i dr nauk technicznych, prekursor polskiej szkoły eksploatyki oraz współtwórca teorii eksploatacji.
W latach 1954–1959 studiował w Wojskowej Akademii Technicznej na ówczesnym Fakultecie Lotniczym. Studia ukończył z wyróżnieniem, pozostając następnie na Uczelni jako starszy asystent w laboratorium osprzętu lotniczego i uzbrojenia w Wydziale Mechanicznym WAT.
W latach 1964 -1968 był wykładowcą w Katedrze Bojowego Wykorzystania Sprzętu w Wydziale Elektromechanicznym WAT. Intensywną działalność dydaktyczną w tym okresie łączył z równoległymi studiami na Uniwersytecie Warszawskim, ukoronowanymi zdobyciem stopnia doktora filozofii w 1968 roku.
W drodze wyróżnienia przeniesiony został na stanowisko starszego wykładowcy, a następnie zastępcy szefa Katedry Badań Operacyjnych nowo utworzonego Wydziału Cybernetyki WAT. Pozostając na tym stanowisku do połowy 1977 roku.
Kierował licznymi pracami magisterskimi dyplomantów Wydziału Cybernetyki WAT. Opiekował się studenckim Kołem Naukowym Cybernetyków. W latach 1968 – 1971 redagował biuletyny prac Zespołu Teorii Walki WAT, w których brał udział zajmując się problematyką modelowania procesów walki zbrojnej (łańcuchy niszczenia, funkcje strat, modele walczących stron). Wówczas również został wprowadzony podział na walkę informacyjną oraz walkę energetyczną.
W latach 1969–1975 pojawiły się pierwsze Jego książki. W roku 1969 – napisana wspólnie z E. Olearczukiem i W. Żelazowskim : „Elementy Nauki o Eksploatacji Urządzeń”, w 1970 r.: „Cybernetyka walki” i „Wstęp do teorii eksploatacji urządzeń”, w roku 1975: „Sterowanie eksploatacją urządzeń” i „Podstawy eksploatacji urządzeń”.
W 1977 r. objął stanowisko Zastępcy Komendanta do spraw Naukowych w nowo utworzonym Instytucie Systemów Zabezpieczenia Technicznego Wojsk WAT (późniejszym Instytucie Logistyki WAT).
Brał udział w tworzeniu nowych specjalności i programów studiów podyplomowych.
W latach 1981–1983 opracował dla potrzeb studiów podyplomowych i doktorantów serię skryptów, które stały się zalążkiem wydanej w 1983 obszernej monografii pt. „Inżynieria Systemów Działania”, będącej swoistym podsumowaniem Jego systemowej refleksji.

Celem działalności naukowej Józefa Koniecznego jako humanisty i inżyniera zarazem, było m.in. integrowanie nauki, w której, to widział on optymalne rozwiązanie dla postępowego rozwoju w działaniu. Stąd też w jego badaniach naukowych dominowały założenia epistemologiczne szkoły realistów, które można ująć w krótkiej jego myśli: „Postępem w działaniu rządzą obiektywne prawa, które muszą być wykrywane, poznawane i stosowane”
Odznaczenia (m.in.):
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Mapka z położeniem grobu Powązki Wojskowe kwatera C 16

Źródła:
- https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Konieczny_(naukowiec)