Stanisław Ochelski

Powazki Stare
Powazki Stare
Położenie grobu: Powązki Wojskowe L II – 2 - 7

Profesor Ochelski na początku służby wojskowej związany był z lotnictwem, zaczynał jako wykładowca w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lotniczych w Zamościu.
Służbę w WAT rozpoczął w 1960 roku. Zajmował kolejno stanowiska od asystenta, poprzez starszego asystenta, adiunkta, docenta, profesora nadzwyczajnego i zwyczajnego. W latach 1979-1993 pełnił funkcję kierownika zakładu. Pracę doktorską obronił w roku 1968, stopień naukowy doktora habilitowanego uzyskał w 1977 roku, a tytuł profesora zwyczajnego w roku 1988. Od roku 1977 był członkiem Rady Wydziału Mechanicznego, a od 1980 roku członkiem Sekcji Kompozytów Komitetu Nauki o Materiałach PAN. Był Członkiem Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej.
W latach 1947-93 służył w wojsku jako żołnierz zawodowy. W roku 1994, po 46 latach służby wojskowej, odszedł na emeryturę w stopniu pułkownika. W tym samym roku objął stanowisko profesora zwyczajnego na Wydziale Mechanicznym WAT.
Był wybitnym specjalistą i uznanym autorytetem z zakresu badań właściwości mechanicznych kompozytów polimerowych, a w szczególności reologii lepkosprężystych tworzyw anizotropowych w złożonych stanach naprężenia i obciążenia oraz autorem wielu metod badawczych.
Powazki Stare
Kamera holograficzna do badania naprężeń konstrukcji
Był kierownikiem kilkunastu prac badawczych na potrzeby nauki i gospodarki narodowej.
Uczestniczył w projektach badawczych Komitetu Badań Naukowych. Wynikiem jego badań nad wytrzymałością konstrukcji podziemnych stosowanych w kopalniach w latach 1988-1995 były dwa patenty. Opatentował penetrometr otworowy do badań właściwości mechanicznych skał, który przyczynił się do zwiększenia bezpieczeństwa prac w kopalniach. Był współautorem patentu na kamerę holograficzną do badania naprężeń konstrukcji, za który otrzymał srebrny medal na 43 Międzynarodowej Wystawie Wynalazków i Innowacji Brussels Eureka ’94. Profesor Ochelski był doświadczonym i uznanym dydaktykiem. Przeprowadził kilkanaście tysięcy godzin wykładów i ćwiczeń z zakresu wytrzymałości materiałów i mechaniki teoretycznej. Był autorem i współautorem oryginalnych szczegółowych programów kształcenia wielu przedmiotów dla studentów i doktorantów. Przygotował wiele multimedialnych pomocy dydaktycznych z zakresu mechaniki teoretycznej.
W latach 1980-1992 prowadził Koła Naukowe Studentów w Wydziale Mechanicznym WAT. Wiele czasu i uwagi poświęcał kształceniu oraz wychowaniu młodej kadry naukowej. Prowadził wykłady i seminaria na studiach doktoranckich oraz w „Szkole Kompozytów”, której słuchaczami byli młodzi pracownicy uczelni technicznych oraz biur projektowych. Wielokrotnie był promotorem młodych pracowników nauki. Wypromował 10 doktorów nauk technicznych.
Profesor Ochelski był autorem i współautorem ponad 160 publikacji, w tym monografii, skryptów, artykułów publikowanych w wielu czasopismach krajowych i zagranicznych oraz referatów wydanych w materiałach konferencyjnych poświęconych mechanice kompozytów konstrukcyjnych.
Powazki Stare

Odznaczenia (m.in.): Piśmiennictwo:
  1. https://www.wim.wat.edu.pl/old/index.php/dla-pracownikow-menu/bazy/102-wydzial/o-nas/historia-wydzialu/155-wspomnienie-o-prof-stanislawie-ochelskim.html
Mapka z położeniem grobu Powązki: Wojskowe L II – 2 - 7
Powazki Stare