Wojciech Oszywa


Położenie grobu: B 23 – 4 - 13
Wojciech Jan Oszywa (ur. 23 października 1927, zm. 19 listopada 2021) - pułkownik Wojska Polskiego, prof. dr hab. inż., Szef Instytutu Systemów Telekomunikacji.
W 1950 roku ukończył 4 lata studiów na Wydziale Elektrycznym Politechniki Gdańskiej, specjalność- Radiotechnika. Od roku był młodszym asystentem w katedrze radiotechniki u prof. Szulkina.
Niespodziewanie w listopadzie tego roku został powołany do służby wojskowej, bez możliwości odwołania się od tej decyzji. Po jednomiesięcznym pobycie na kursie przeszkolenia inżynierów w szkole oficerskiej w Zegrzu, został skierowany w styczniu 1950 r do Grupy Organizacyjnej Wojskowej Akademii Technicznej, kierowanej przez generała Grabczyńskiego.
Od lutego 1951 r. jako porucznik i kierownik laboratorium w katedrze łączności radiowej, zaczął pracę nauczyciela akademickiego. Prowadził ćwiczenia z przedmiotu Odbiorniki Radiowe.
W 1952 ukończył studaia na Politechnice Gdańskiej uzyskując tytuł zawodowy magistra inżyniera radiotechnika.
W 1963 uzyskał stopień doktora nauk technicznych w dziedzinie telekomunikacji, promotorem był prof. Stanisław Ryżko.
Był inicjatorem utworzenia pierwszej w WAT struktury instytutowej oraz wieloletnim Szefem powołanego w grudniu 1968 roku Instytutu Systemów Teleomunikacji w ramach Wydziału Elektroradiotechnicznego. Instytut powstał na bazie trzech katedr: Teletransmisji i Telekomutacji, Radiokomunikacji oraz Organizacji i Eksploatacji Systemów Łączności.
Szczególną uwagę zwracał na podniesienie poziomu naukowego kadry instytutu przez zdobywanie stopni naukowych, udziału w konferencjach naukowych, inspirowanie publikacji, tworzenie zespołów naukowych do wykonywania projektów badawczych dla Sił Zbrojnych i gospodarki narodowej.
Tytuł profesora otrzymał w 1975 roku.
Od 1984 do 1991 roku był Komendantem Wojskowego Instytutu Łączności w Zegrzu. Nie stracił jednak łączności ze swoją uczelnią. Prowadził wykłady z przedmiotu Teoria Łączności, jako „wolontariusz”.
Po przejściu na emeryturę wojskową w 1991 roku wrócił do WAT na etat profesora zwyczajnego, miał stopień pułkownika. Pracę w Instytucie zakończył w 2014 roku, ale nadal utrzymywał kontakty z Instytutem i Wydziałem, uczestniczył w posiedzeniach Rady Wydziału Elektroniki, był wielokrotnym członkiem komitetów programowych różnych konferencji.
Profesor Oszywa był wybitnym naukowcem i specjalistą w dziedzinie systemów telekomunikacyjnych, wspaniałym pedagogiem, wychowawcą wielu pokoleń studentów, doktorantów, naukowców.

Mapka z położeniem grobu

Źródła:
- https://70lat.wel.wat.edu.pl/wspomnienia-prof-wojciech-oszywa/
- https://wel.wat.edu.pl/zmarl-prof-dr-inz-wojciech-oszywa/
- https://ludzie.nauka.gov.pl/ln/profiles/u2W3UXK2K9F
- https://www.wojsko-polskie.pl/wat/u/6d/3a/6d3a621d-f168-4863-b41b-34fb32bca768/01_46_lat_zeglarstwa_ga_2000-68.pdf
- https://wel.wat.edu.pl/isl/