Jan Owsik

Powazki Stare
Powazki Stare
Położenie grobu Cmentarz Powązki Wojskowe Kwatera B 29 KOL Rząd 3 Grób 3

Jan Owsik (ur. 8 grudnia 1947, zm. 30 maja 2014 ) - pułkownik Wojska Polskiego, dr hab. inż., specjalista w zakresie elektroniki kwantowej i metrologii laserowej.
Ukończył liceum ogólnokształcące w Warszawie.
Po zdaniu egzaminów wstępnych do Wojskowej Akademii Technicznej pełnił obowiązkową, zasadniczą służbę wojskową w Technicznej Szkole Wojsk Lotniczych w Zamościu. Następnie, po ukończeniu kursu podoficerskiego, został skierowany do 66. Pułku Szkolnego.
Studia w Wojskowej Akademii Technicznej rozpoczął we wrześniu 1966 r. na Wydziale Elektromechanicznym, skąd – dzięki dobrym wynikom egzaminów – po pierwszym semestrze przeniósł się na kierunek fizyka techniczna na Wydziale Chemii i Fizyki Technicznej.
Ukończył specjalizację elektronika kwantowa i w 1972 r. z tytułem uzyskał tytuł magistra inżyniera.
Od września 1972 r. był starszym asystentem na Wydziale Elektroniki WAT, skąd w 1975 r. został przeniesiony do nowo utworzonego Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy, kierowanego przez gen. prof. Sylwestra Kaliskiego. Pracował w zespole przygotowującym lasery jedno-, dwu- i czterokanałowe do wykorzystania w syntezie termojądrowej.
W 1991 r. powrócił do pracy w Instytucie Optoelektroniki WAT. W tym samym roku uzyskał stopień naukowy doktora, a w 1996 r. stopień doktora habilitowanego. W latach 1991-1995 pełnił funkcję kierownika zakładu, zaś w latach 1995-2002 był zastępcą komendanta Instytutu Optoelektroniki ds. naukowych.
Współtworzył system zarządzania jakością i doprowadził do uzyskania pierwszej w WAT akredytacji PCA laboratorium badawczego, którym od 2002 r. do końca aktywności zawodowej kierował.
Jego działalność naukowa koncentrowała się wokół zagadnień metrologii optoelektronicznej, wzorców jednostek mocy i energii promieniowania laserowego, techniki laserowej, optyki nieliniowej i oddziaływania promieniowania laserowego z materią.
Od prawie czterech lat, równolegle do pracy w Wojskowej Akademii Technicznej, był profesorem Akademii Jana Długosza w Częstochowie, pracując na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym w Instytucie Edukacji Technicznej i Bezpieczeństwa oraz w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.
W swoim dorobku ma autorstwo i współautorstwo 9 monografii, ponad 80 publikacji naukowych, ponad 100 komunikatów konferencyjnych i 15 patentów.
Powazki Stare

Odznaczenia (m.in.): Mapka z położeniem grobu
Powazki Stare

Źródła:
  1. https://promocja.wat.edu.pl/wp-content/uploads/2023/03/www_ga_6.pdf#page=14