Stanisław Piasecki

Powazki Stare
Powazki Stare
Położenie grobu: Kwatera F II Rząd 11 Grób 11

Stanisław Piasecki (ur. 4 maja 1929 roku w Działdowie, zm. 13 sierpnia 2018 roku) – pułkownik Wojska Polskiego, prof. dr hab. Inż., specjalista w zakresie badań operacyjnych i transportu.
W 1952 roku □kończył studia inżynierskie na Politechnice Gdańskiej, zdobywając specjalność radionawigatora. Jego pierwsze doświadczenia zawodowe związane są ze służbą w Marynarce Wojennej. Już w pierwszym okresie pracy pokazał, że głównym jego atutem jest dociekliwy umysł i upór w dążeniu do założonego celu. Widomym tego dowodem było uruchomienie - wraz z kolegą - bez żadnej dokumentacji dużego angielskiego radaru artyleryjskiego MK 285 oraz stacji hydrolokacyjnej ASDIC na ORP „Błyskawica”, który wrócił z Anglii po licznych doświadczeniach wojennych. Okres młodzieńczej służby w wojsku obfituje w wiele ciekawych, w tym również, z perspektywy czasu, zabawnych zdarzeń. Wielu z jego późniejszych współpracowników i przyjaciół mogło wysłuchać gawęd Profesora z tego okresu, zwłaszcza, gdy spotkania odbywały się przy kuflu piwa lub szklance wina. Można było w takich chwilach usłyszeć również wspomnienia Profesora z wcześniejszego, dziecięcego okresu życia, doświadczeń z okresu wojny i Powstania Warszawskiego, spotkań w gronie kolegów - harcerzy, a także wspomnień z ponurego okresu prześladowań stalinowskich.
W 1955 roku „karnie” - za zatajenie przynależności do podziemnego harcerstwa - został przeniesiony do Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej, gdzie przez rok był wykładowcą. Pod koniec 1956 roku, po usilnych zabiegach został przeniesiony do Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Był to początek znaczącego okresu działalności Profesora, gdyż z uczelnią tą był związany przez następne 20 lat. Na początku swojego pobytu w Akademii zajął się organizacją studiów w specjalności: radiolokacja i hydroakustyka. Później prowadził liczne prace naukowo-badawcze w dziedzinach mających bezpośrednie zastosowanie w wojsku. Jednocześnie w 1959 roku, po uzupełnieniu studiów, otrzymuje tytuł zawodowy magistra inżyniera. Dwa lata później, w 1961 roku obronił dysertację doktorską nt. „Wierojatnost’ porażenija wozdusznoj celi” i uzyskał stopień naukowy doktora. W 1966 roku został kierownikiem Biura Maszyn Matematycznych WAT, dysponującego lampowymi maszynami cyfrowymi URAŁ-2.
Profesor Stanisław Piasecki był współinicjatorem utworzenia nowego wydziału WAT - Wydziału Cybernetyki Technicznej. Pierwszym dziekanem tego Wydziału został prof. Stanisław Paszkowski, prodziekanem zaś ds. nauczania - prof. Stanisław Piasecki, będąc jednocześnie kierownikiem Katedry Badań Operacyjnych. Stanowiło to nowe wyzwanie dla Profesora. Energicznie zabrał się za organizację nowych kierunków studiów: cybernetyki wojskowej i cybernetyki ekonomicznej (obecnie - logistyka).
Znaczącym sukcesem Profesora było opracowanie nowatorskiego programu nauczania matematyki i przedmiotów pokrewnych. Program ten w dużej mierze był realizowany przez profesorów z Instytutu Matematycznego PAN, Danutę i Stefana Rolewiczów. Dzięki nim powstał oryginalny program nauczania matematyki, który zaowocował opracowaniem wielu nowych książek i skryptów. W tym samym czasie prof. Stanisław Piasecki uczestniczył w zakładaniu Polskiego Towarzystwa Cybernetycznego.
W 1971 roku na podstawie monografii pt. Optymalizacja systemów obsług: technicznej uzyskał stopień doktora habilitowanego, a w 1974 roku tytuł profesora nadzwyczajnego.
Powazki Stare

W 1976 roku Profesor - za obopólnym porozumieniem - został zwolniony z wojska i przystąpił do organizacji Zakładu Badań Operacyjnych w Instytucie Organizacji i Kierowania PAN i Ministerstwa Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, którego został kierownikiem. Po reorganizacji Instytutu został pracownikiem Instytutu Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk. W 1987 roku oprócz pracy w PAN zorganizował Instytut Systemów Transportowych w Wyższe Szkole Inżynierskiej w Radomiu i przez 2 lata był jego kierownikiem.
W 1992 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego i pracował na stanowisku profesora zwyczajnego w Instytucie Badań Systemowych PAN. Współpracownicy prof. Stanisława Piaseckiego podziwiają i cenią jego olbrzymią erudycję, szeroką wiedzę, życzliwy stosunek do podwładnych, łatwość nawiązywania kontaktów. Dla swoich współpracowników jest bardziej kolegą niż przełożonym.
W okresie swojej długiej i bogatej kariery naukowej prof. Stanisław Piasecki wypromował 60 doktorów (pierwszego w 1970 r.), następnych kilku doktorantów ma otwarte przewody doktorskie. Liczba wypromowanych doktorów jest imponująca i bardzo rzadko spotykana w środowisku naukowym, nie tylko polskim Warto przy tym nadmienić, że siedmiu spośród doktorantów Profesora został: już profesorami, trzech zaś generałami.
W trakcie swojej działalności naukowej Profesor napisał 12 monografii 14 skryptów do swoich wykładów, a także ponad 200 artykułów w czasopismach naukowych i materiałach konferencyjnych. Trudna do oceny jest liczba recenzji rozpraw doktorskich i habilitacyjnych oraz opinii profesorskich. Był wykładowcą na dwóch wyższych uczelniach.
Profesor był kierownikiem 10 krajowych konferencji szkoleniowych PAN w tym 4 z udziałem gości zagranicznych. Przez wiele lat był kierownikiem Ogólnopolskiego Seminarium Zastosowań Matematyki w Transporcie, a będąc członkiem Polskiego Towarzystwa Matematycznego, prowadził seminarium z badań operacyjnych w Instytucie Matematyki PAN.
Profesor Stanisław Piasecki był członkiem wielu komitetów naukowych PAN rad naukowych uczelni i instytutów, a także rad ministerialnych i branżowych. Już drugą kadencję jest prezesem Polskiego Naukowo-Technicznego Towarzystwa Eksploatacyjnego, działającego bez jakichkolwiek dotacji rządowych, a wydającego corocznie jedną książkę, bezpłatnie dostarczaną członkom, a także nieregularnie wydającego dwujęzyczne czasopismo.
W ostatnich latach Profesor brał udział w życiu polityczno-gospodarczym kraju jako przewodniczący Komisji Polityki Przemysłowej w Polskim Lobby Przemysłowym, które opracowało liczne memoranda kierowane do rządu i Sejmu RP. Profesor był także prezesem Badawczo-Wdrożeniowej Spółki z o.o. „IBIS”, wykonującej na zlecenie ekspertyzy dotyczące zagadnień związanych z zarządzaniem, głównie restrukturyzacji przedsiębiorstw. Były to przeważnie prace wykonywane przez wielobranżowe zespoły, przy czym dwie dotyczyły restrukturyzacji całych sektorów przemysłu.
Profesor Stanisław Piasecki jest uznaną osobowością w świecie nauk technicznych. Był bez wątpienia postacią barwną, umiejącą, czasem bardzo dowcipnie, przedstawić swój punkt widzenia na dany problem. Był lubiany przez swoich współpracowników i osoby mające z nim styczność.
Powazki Stare
Prof. Piasecki pośrodku w pierwszym rzędzie

Powazki Stare

Mapka z położeniem grobu
Powazki Stare

Źródła:
  1. Wydział Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej 1968 – 2008, Warszawa