Zbigniew Puzewicz

Powazki Stare
Powazki Stare
Położenie grobu: Powązki Wojskowe FIII - 11 - 8

Profesor Zbigniew Puzewicz (ur. 14 lutego 1930 r. w Wilnie, zm. 29 marca 2018 w Warszawie) - pułkownik Wojska Polskiego, prof. nauk technicznych, spcjalista techniki mikrofalowej, elektroniki kwantowej i techniki laserowej.
Po wojnie razem z rodziną został repatriowany do Gdańska. Początkowo był związany z Politechniką Gdańską, gdzie studiował na Wydziale Elektrycznym odbywając jednocześnie służbę wojskową w kompanii akademickiej. To właśnie tam otrzymał w 1952 roku tytuł inżyniera elektryka (z wynikiem bardzo dobrym).
W 1951 roki został skierowany do Wojskowej Akademii Technicznej. Uzyskał tam kolejno stopnie i tytuły: w 1956 r. magistra inżyniera, w 1960 r. - doktora nauk technicznych, w 1970 r. profesora nadzwyczajnego i w 1978 r. - profesora zwyczajnego. Do najważniejszych osiągnięć profesora Puzewicza niewątpliwie należy zaliczyć koordynowanie całości prac w zakresie techniki laserowej w latach 1971–1975 oraz zorganizowanie Instytutu Elektroniki Kwantowej WAT, którego był komendantem do zakończenia służby wojskowej w 1994 r. (w stopniu pułkownika). Pod jego kierownictwem powstało kilkadziesiąt prac dyplomowych oraz dwadzieścia prac doktorskich. To prowadzony przez niego zespół realizował od 1956 r. prace badawcze w zakresie teorii i praktyki wykorzystania linii paskowych w układach mikrofalowych, co pozwoliło później na projektowanie anten paskowych. Profesor Puzewicz kierował również grupą naukowców WAT, którzy 20 sierpnia 1963 r. uruchomili pierwszy w Polsce laser helowo-neonowy, zaledwie dwa lata po uruchomieniu pierwszego lasera na świecie.
Powazki Stare
Uruchomienie pierwszego lasera rubinowego 7 listopaada 1963 r.
Ten sam zespół specjalistów zbudował również w 1963 r. pierwszy w Polsce laser na ciele stałym (rubinowy).
Rok później, na jego bazie opracował pierwszy w Europie koagulator laserowy. Dzięki niemi przeprowadzono w 1965 r. pierwszą w Europie operację „przyklejenia” siatkówki w oku pacjenta. W samej tylko Klinice Chorób Oczu Akademii Medycznej w Warszawie w latach 1965-1978 wynalazek ten pozwolił zoperować ponad 6000 osób.
Kolejnymi rozwiązaniami wdrożonym przez zespoły specjalistów pod kierownictwem profesora Puzewicza były: Ostatnie prace realizowane przy współudziale profesora Puzewicza były skupione na: Odznaczenia (m.in.): Piśmiennictwo:
  1. https://defence24.pl/przemysl/rok-po-smierci-prof-puzewicza-wspoltworca-polskich-laserow
  2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbigniew_Puzewicz
Mapka z położeniem grobu Powązki: Wojskowe FIII - 11 - 8
Powazki Stare