Marian Dacko

Powazki Stare
Powazki Stare
Położenie grobu Powązki Stare 200 1 26

Marian Dacko (ur. 1927 , zm. 15 marca 2025) – pułkownik Wojska Polskiego, prof. dr hab. Inż., specjalista w dziedzinie nowatorskich metod analizy numerycznej opartej na metodzie elementów skończonych.
Ukończył studia w 1953 roku. Pracę zawodową rozpoczął w WAT w Katedrze Inżynierskiego Zabezpieczenia Działań Bojowych.
Jednocześnie studiował na wieczorowym kursie magisterskim. W roku 1956 uzyskał dyplom magistra inżyniera. W tymże roku przeniósł się do Katedry Mechaniki Teoretycznej i Wytrzymałości Materiałów kierowanej przez prof. Stefana Ziembę.
Od roku 1966, pod opieką naukową prof. Jana Szmeltera, pioniera metody elementów skończonych w kraju, poświęcił się całkowicie rozwojowi metod komputerowych mechaniki.
W roku 1968 na podstawie rozprawy „Zginanie sprężysto-plastycznej kołowo-symetrycznej płyty o dużych ugięciach” uzyskał stopień doktora nauk technicznych, a stopień doktora habilitowanego - w roku 1979 za rozprawę pt.: „Numeryczna analiza konstrukcji powłokowo-prętowych”. W roku 1986 uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego.
W latach 1986-1991 kierował Katedrą Mechaniki Teoretycznej i Wytrzymałości Materiałów na Wydziale Mechanicznym WAT.
Jest współautorem trzech monografii poświęconych metodzie elementów skończonych wydanych przez ARKADY:
Powazki Stare

Jest także autorem (współautorem) ponad stu artykułów i referatów naukowych, piętnastu podręczników i skryptów akademickich.
Kierował kilkudziesięcioma zespołowymi pracami badawczymi dla potrzeb nauki i gospodarki narodowej.
Jest współautorem, jednego z pierwszych, opracowanego w Polsce systemu obliczeń inżynierskich metodą elementów skończonych WAT-KM rozwijanego od lat siedemdziesiątych, realizowanego kolejno na komputerach ODRA 1305, R-32, PC-XT, AT,486. System ten szeroko stosowano w procesie dydaktycznym i posłużył do przeprowadzenia analizy wytrzymałości wielu unikalnych konstrukcji.
Wypromował czterech doktorów.
Powazki Stare

Źródła:
  1. https://www.wim.wat.edu.pl/old/102-wydzial/o-nas/historia-wydzialu/239-prof-dr-hab-inz-marian-dacko.html - tekst otrzymany od pani Anny Szurgott
Mapka z położeniem grobu
Powazki Stare