TECHNOLOGIA OPRACOWANIA I DOSTĘPNOŚĆ KRZYŻÓWEK
Metody i narzędzia prowadzące narody drogą kultury i postępu są zawsze dziełem inteligencji - Franco Scaglia
Dzisiaj Cyrus rozwiązywał krzyżówkę. Nie było to wielkie wyzwanie, jako że dostał ją od Arthura Dwa Ptaki, który tarł gumką wpisane ołówkiem odpowiedzi. Kiedy Cyrus czegoś nie wiedział, brał okulary i przyglądał się zarysom słów - Jodi Picoult (Jak z obrazka)
Krzyżówka ma postać strony internetowej, którą stanowi zbiór uporządkowanych logicznie, połączonych ze sobą przez nawigację oraz linki, elementów umieszczonych pod ustalonym adresem i dostępnych za pomocą przeglądarki internetowej.
Pierwsze wersje krzyżówek zostały wygenerowane przed wielu laty z wykorzystaniem najbardziej popularnego wtedy programu EclipseCrossword.
Następnie zostało opracowanych kilka możliwości rozszerzenia funkcjonalności generowanych krzyżówek:
- Zapisywanie postępów
- Dodawanie licznika czasu
- Dodawanie linków
Były one dostępne na stronie producenta programu EclipseCrossword.
Następnie zostało opracowane oprogramowanie umożliwiające rozszerzenie funkcjonalności wygenerowanej krzyżówki m.in. o:
- Generowanie i wypełnianie hasła głównego krzyżówki
- Możliwość zapamiętywania i odtwarzania stanu rozwiązywania
- Możliwość podpowiadania liter haseł i określania liczby podpowiedzi
- Możliwość wstawiania licznika czasu rozwiązywania
W ostatnim okresie opracowane zostały kolejne możliwości poprzez dołączanie modułów JavaScript udostępniających czy zapewniających m.in.:
- Polską wersję językową
- Możliwość zapamiętywania i odtwarzania rozszerzonego stanu rozwiązywania
- Wyświetlania liter haseł krzyżówki i ich przelosowywania
- Przekazywanie informacji zwrotnych dotyczących przebiegu rozwiązywania krzyżówki, hasła głównego oraz uwag i propozycji uzupełnień
- Responsywność (strona automatycznie dopasowuje swoją szerokość i układ elementów do rozdzielczości urządzenia - rozmiaru wyświetlacza na jakim jest wyświetlana): szerokość planszy z hasłami pokrywa się z szerokością wyświetlacza, a pole do wpisywania haseł znajduje się po prawej stronie - dla komputerów lub powyżej planszy - dla smartfonów.
Innymi słowy krzyżówka ma postać aplikacji internetowej, to znaczy programu komputerowego, który pracuje na serwerze WWW i komunikuje się poprzez Internet, z wykorzystaniem przeglądarki internetowej użytkownika, będącego w takim przypadku interaktywnym klientem aplikacji (jednoczesne odbieranie informacji i reagowanie na nią).
Krzyżówki są dostępne na własnym serwerze umieszczonym w chmurze internetowej.
Dla niektórych krzyżówek opracowywane są ich wersje, o takiej samej zawartości i funkcjonalności, w formie tzw. aplikacji mobilnej, do zainstalowania w smartfonie czy tablecie i rozwiązywania bez dostępu do Internetu (w trybie off line). Dostęp taki będzie wymagany tylko do przesłania informacji zwrotnych. Będą to aplikacje typu PWA (Progressive Web App) , generowane w oparciu o strony internetowe.
Aplikacje te będą dostępne za darmo: