Walczący w kampanii wrześniowej 1939 r. (197)

      Tekst alternatywny

      Uwaga!

      Zgodnie z regulaminem, podane odpowiedzi zostaną zapisane w rankingu jeżeli są udzielone po raz pierwszy lub kiedy od poprzedniej rejestracji upłynęło co najmniej 1 dni

      Pytanie 1. Zdjęcie i opis
      CWD
      4 września 1939 roku w godzinach popołudniowych nad lotniskiem Widzew-Ksawerów ukazał się samolot rozpoznawczy npla, na który wystartowały dwa samoloty, drugi pilotował ppor. pil. Zadroziński Zdzisław. Bezpośrednio po starcie nadleciały dwa dotąd niewidoczne samoloty myśliwskie ME 109 /9 samolotów/. Rozpoczęła się krótka, ale nierówna walka. Pilot po krótkiej, a zawziętej walce podchodzi do lądowania, prawdopodobnie ranny. W tym momencie zostaje zaatakowany przez npla z tyłu i w powietrzu zapalony. Bezpośrednio po tym spada na ziemię i ponosi śmierć. Pośmiertnie odznaczony został Srebrnym Krzyżem V kl. Orderu Virtuti Militari.
      dotyczy

      Odpowiedzi:


      Pytanie 2. Zdjęcie i opis
      CWD
      5 września 1939 r. wystartował z lotniska Kuciny pod Łodzią na samolocie Fokker F-VIII/B/3m nr 70.11 z załogą w składzie: plut. pil. Julian Pieniążek, kpr. mech. Stefan Gadomski i kpr. mech. Bolesław Szczepański z zadaniem przelotu na lotnisko Ułęż pod Dęblinem. W chwili startu lotnisko zostało zaatakowane przez 9 Messerschmittów Me-109E, z których trzy podjęły pościg za startującym Fokkerem. Ostrzelany nad Puczniewem uszkodzony Fokker zdołał wylądować na pobliskim polu. Jako jedyny członek załogi został ciężko ranny, odwieziony przez miejscową ludność do szpitala wojskowego w Łodzi, gdzie zmarł tego samego dnia wieczorem. Pośmiertnie odznaczony został Srebrnym Krzyżem V kl. Orderu Virtuti Militari.
      dotyczy

      Odpowiedzi:


      Pytanie 3. Zdjęcie i opis
      CWD
      2 września 1939 r. wystartował na PZL P-11c na przechwycenie niemieckiej wyprawy bombowej kierującej się w stronę Łodzi. Nie zważając na liczebną przewagę, wspólnie z ppor. pil. J. Dzwonkiem zestrzelili jednego He-111. Sami zostali zaatakowani przez myśliwce osłony. Ppor. Dzwonek ranny, zdołał dolecieć na własne lotnisko, samolot XXX w płomieniach spadł na ziemię. Pilot zginął. Odznaczony pośmiertnie Krzyżem Walecznych.
      dotyczy

      Odpowiedzi:


      Pytanie 4. Zdjęcie i opis
      CWD
      Podczas podchodzenia do lądowania nad torami kolejowymi koło stacji Łask-Orchów pilotowany myśliwiec PZL P.11c został trafiony tuż nad ziemią ogniem karabinów maszynowych żołnierze 4. Pułku Piechoty Legionów. W trakcie przyziemienia samolot wpadł do rowu biegnącego wzdłuż pola i skapotował. Pilot wydobyty rozbitej maszyny miał rany postrzałowe, został odwieziony do szpitala w Łasku. Niestety, lotnik zmarł w trakcie transportu do szpitala lub w samym szpitalu
      dotyczy

      Odpowiedzi:


      Pytanie 5. Zdjęcie i życiorys
      CWD
      Major artylerii Wojska Polskiego. (ur. 7 sierpnia 1892 we Lwowie, zm. 15 października 1956 w Łodzi) – W czasie wojny z bolszewikami dowodził 4 baterią 18 pułku artylerii polowej.  W latach 1923–1928 pełnił służbę w 28 pułku artylerii polowej, następnie na stanowisku dowódcy dywizjonu w 19 i 26 pułku artylerii lekkiej. Na czele ostatniego pododdziału walczył w kampanii wrześniowej. W czasie walk dostał się do niemieckiej niewoli, przebywał w Oflagu IV A Hohnstein. Odznaczony m.in. Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari (dwukrotnie: 17 maja 1921, za kampanię wrześniową).
      dotyczy

      Odpowiedzi:


      Pytanie 6. Zdjęcie i życiorys
      CWD
      Major piechoty Wojska Polskiego (ur. 11 lipca 1896 w Bałkunach, zm. 30 lipca 1975 w Łodzi) – . Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej 1919–1920. Od  1921 roku pełnił służbę w 81 pułku Strzelców Grodzieńskich. Od grudnia 1932 r. służył w Korpusie Ochrony Pogranicza, od 20 kwietnia 1936 r. zastępca dowódcy batalionu „Hoszcza”. Od 14 maja 1938 roku był dowódcą II batalionu 14 pułku piechoty, pozostając podczas walk kampanii wrześniowej. Po wzięciu do niewoli przebywał w kilku oflagach. Po wyzwoleniu wrócił do kraju. Odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych.
      dotyczy

      Odpowiedzi:


      Pytanie 7. Zdjęcie i życiorys
      CWD
      Pułkownik Wojska Polskiego (ur. 9 marca 1892 w Dmeninie k. Radomska, zm. 14 czerwca 1979 w Łodzi) – uczestnik I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej, dowódca batalionu „Łużki” Korpusu Ochrony Pogranicza, uczestnik kampanii wrześniowej. Po wzięciu do niewoli przebywał w sześciu obozach jenieckich. Powrócił do Polski we wrześniu 1945 r. i wstąpił do Ludowego Wojska Polskiego. Służył w Wojskach Ochrony Pogranicza, następnie był dowódcą 13 pułku piechoty. W latach 1947–1949 pełnił służbę w Akademii Sztabu Generalnego. Odznaczony m.in.: Krzyżem Srebrnym Orderu Wojskowego Virtuti Militari nr 265, Krzyż em Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyże Walecznych.
      dotyczy

      Odpowiedzi:


      Pytanie 8. Zdjęcie i opis
      CWD
      Brał udział w kampanii wrześniowej 1939 r. jako obserwator I/33 plutonu obserwacyjnego, przydzielonego do dyspozycji dowódcy 26 DP na lotnisko Sielec koło Żnina. Po utracie wszystkich samolotów, wraz z personelem sztabu lotnictwa armijnego przebijał się z okrążenia nad Bzurą do Warszawy. Zginął 18.IX.1939 r. zbity odłamkiem bomby w puszczy Kampinoskiej. Istnieje wersja, że lotnik został pochowany na warszawskich Powązkach. Z korespondencji z żoną Aleksandra Wilczyńskiego wynika, że pochowany został w Łodzi.
      dotyczy

      Odpowiedzi:


      Wróć do wykazu miejsc